Chodzi o projekt nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179161]ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw[/link]. Najważniejsza propozycja to wprowadzenie do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71706]kodeksu rodzinnego[/link] zakazu stosowania wszelkich form karcenia polegających na zadawaniu cierpień fizycznych lub psychicznych, naruszających godność małoletniego.
– Żadna norma prawna nie jest dostatecznie dobra, aby zmienić od dawna funkcjonującą normę społeczną. Dlatego projektowana nowelizacja jest wsparta kampanią społeczną – wyjaśniała Jolanta Fedak, minister pracy, podczas wczorajszej konferencji w MPiPS. Chodzi o kampanie „Kocham. Nie biję", „Kocham. Reaguję" oraz dopiero projektowaną – o radzeniu sobie z problemami wychowawczymi.
–Trzeba reagować na przemoc za ścianą. Każdy musi mieć poczucie, że od niego coś zależy, a do tego potrzebne jest nowe prawo. Bez ustawowego zakazu bicia trudno zmienić świadomość – mówił Konrad Wojterkowski, prezes Krajowego Centrum Kompetencji i organizator kampanii społecznych.
Ministerstwo przewiduje, że ofiary przemocy będą mogły wykonać bezpłatne obdukcje u lekarzy pierwszego kontaktu i bez wniosku prokuratury. Teraz za wykonanie obdukcji sądowej z własnej inicjatywy trzeba zapłacić około 100 zł.
– Ministerstwo Zdrowia przygotuje wzory takich zaświadczeń. Potrzebne jest też przeszkolenie pielęgniarek środowiskowych i lekarzy – mówił Jarosław Duda, sekretarz stanu w MPiPS.