Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny i niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

W kodeksie postępowania karnego wprowadzone zostaną nowe przepisy umożliwiające wznowienie postępowania i zakwestionowanie prawomocnego orzeczenia wydanego pod nieobecność oskarżonego. Chodzi o sytuacje, gdy osoba: nie została powiadomiona o rozprawie lub posiedzeniu sądu, nie miała możliwości zapoznać się z orzeczeniem lub nie poinformowano jej o sposobie zaskarżenia orzeczenia.

Uprawnionym do złożenia wniosku o wznowienie postępowania będzie jedynie oskarżony. Decyzja o wznowieniu postępowania sądowego będzie mieć charakter fakultatywny – sąd oceni, czy wznowienie jest celowe.

Do kodeksu karnego wprowadzone mają zostać przepisy obejmujące przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną. Będzie to zgodne z wymogami nakładanymi przez decyzję ramową Rady 2008/919/WSiSW w sprawie zwalczania terroryzmu.

Zagrożeniu karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat będzie podlegała osoba rozpowszechniająca lub publicznie prezentująca treści, mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Chodzi nie tylko o materiały instruktażowe adresowane do określonej grupy osób, ale również o informacje/instrukcje umieszczone na stronach internetowych, a przez to dostępne dla nieograniczonej liczby osób.