Wymiar sprawiedliwości szykuje się na imprezę sportową i ewentualne zamieszki. Sędziowie i prokuratorzy liczą na to, że podczas mistrzostw będzie szansa na reaktywację trybu przyspieszonego, czyli tzw. ekspresowych sądów. Warto więc wiedzieć, że chodzi o proces, w którym policja i prokuratura będą miały 48 godzin, by przekazać ewentualnych zatrzymanych do sądu z wnioskiem o ukaranie, który zastąpi akt oskarżenia. To prokurator będzie decydował, czy sprawa jest na tyle prosta, że nadaje się do przyspieszonego trybu. Tylko on będzie przesłuchiwał oskarżonego. Sąd ma dobę na wydanie wyroku, ale może zarządzić jedną 14-dniową przerwę na zgromadzenie dowodów.
W czasie trwania Euro wymiar sprawiedliwości działa w sposób nadzwyczajny. Sądy będą rozpatrywać sprawy aresztowe oraz ewentualnie sprawy w trybie przyspieszonym i postępowaniu zwykłym.
W miastach, gdzie rozgrywane są mecze, w stan gotowości postawiono aż 350 sędziów. W całej Polsce jest ich dwa razy więcej. Zabezpieczyć się muszą bowiem nie tylko Warszawa, Poznań, Gdańsk i Wrocław, ale także miasta, w których zorganizowano strefy kibica.
Sędziowie w tym okresie nie mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych. Wzmocniono składy sędziów dyżurujących – do dwóch. W dni meczowe i w weekendy w poszczególnych sądach rejonowych dyżurować będzie po trzech sędziów.
Na potrzeby Euro przygotowano większą liczbę wolnych sal w sądach – również w dni robocze, w których sądy pracują normalnie i odbywają się zaplanowane wcześniej procesy.