Sprawa śmierci Barbary Blidy może wrócić. Potrzebne nowe dowody

Do wznowienia śledztwa w sprawie okoliczności śmierci Barbary Blidy potrzebne są nowe fakty lub dowody. Adam Bodnar może też zlecić zbadanie prawidłowości prowadzenia tej sprawy.

Publikacja: 03.04.2024 17:37

Posiedzenie Sejmu 26 kwietnia 2007 r. Niemal wszyscy posłowie czytali artykuły prasowe o tragicznej

Posiedzenie Sejmu 26 kwietnia 2007 r. Niemal wszyscy posłowie czytali artykuły prasowe o tragicznej śmierci b. minister budownictwa Barbary Blidy.

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Podjęcia na nowo postępowania w tej sprawie chce wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu zwróci się o to do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Samobójstwo Barbary Blidy

Przypomnijmy, że posłanka SLD zastrzeliła się 25 kwietnia 2007 r. podczas przeszukania jej domu przez ABW. Kobieta miała zostać zatrzymana w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

Okoliczności śmierci Blidy badała łódzka prokuratura. Grzegorz S. oficer ABW, który kierował akcją został oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych. Po kilkuletniej batalii sądowej mężczyzna został prawomocnie uniewinniony. Prokuratura, już podczas rozprawy apelacyjnej wycofała bowiem swoją apelację i wyrok uniewinniający uprawomocnił się.

Czytaj więcej

Barbara Blida: Twarda dama w męskim zawodzie

Umorzeniem zakończyły się śledztwa prokuratorskie związane z rewizją w domu byłej posłanki. Chodzi o wątki dotyczące m.in. nieprawidłowości przy zabezpieczeniu śladów i dowodów po samobójstwie Blidy oraz prokuratorów decydujących o jej zatrzymaniu i ewentualnych naciskach ze strony polityków. Umorzono także postępowania wobec dwóch pozostałych funkcjonariuszy ABW, którzy przeprowadzali rewizję, a także wobec b. szefa ABW Witolda Marczuka.

O wznowieniu właśnie tych śledztw może zdecydować Prokurator Generalny. Jak zaznacza jednak w rozmowie z „Rzeczpospolitą” adwokat prof. Zbigniew Ćwiąkalski muszą być do tego określone podstawy. - Żeby wznowić takie postępowanie musiałyby pojawić się jakieś nowe fakty lub dowody. Mogłaby to być nowa opinia biegłego, odnalezienie świadka lub uzupełnienie zeznań przez dotychczasowych świadków – mówi Ćwiąkalski.

„Ręce zostały umyte zbyt szybko”

Zapowiadany wniosek Czarzastego w tej sprawie nie trafił jeszcze do prokuratury i nie znamy jego uzasadnienia. Część argumentacji polityk już jednak przedstawił. - Jak widzę, co robią ludzie, którzy w tamtym czasie również odpowiadali za sprawiedliwość w Polsce, co robili z Funduszem Sprawiedliwości, jak są niemoralni, jak ukrywają różne rzeczy, to myślę, że w sprawie Barbary Blidy wszystkie ręce zostały umyte zbyt szybko – uzasadniał Czarzasty informując o swoich zamiarach.

Według mec. Ćwiąkalskiego taka argumentacja nie jest wystarczającą podstawą do wznowienia postępowania. - Jednak Prokurator Generalny może zlecić przeprowadzenie ponownej analizy sprawy i sprawdzić, czy postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami, czy nie pominięto żadnych dowodów i czy oceniono je prawidłowo. Jest do tego uprawniony i niewykluczone, że z tego skorzysta – wskazuje.

Zwrócił przy tym uwagę, że ewentualne wznowienie postępowania nie oznacza automatycznego postawienia komuś zarzutów. - W ostatnich latach prokuratura ze względów politycznych podejmowała umorzone już postępowania w sprawach dotyczących rządów PO-PSL. Mam nadzieję że nadzieje, że w tym przypadku przeprowadzona zostanie ocena merytoryczna, nie polityczna. I ufam, że tak się stanie – stwierdził mec. Ćwiąkalski.

Procedurę wznowienia prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego reguluje art. 327 k.p.k. Zgodę z nim postępowanie takie może zostać podjęte na nowo jeśli toczyło się przeciwko osobie, która występowała w charakterze podejrzanego tylko wtedy gdy ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nieznane w poprzednim postępowaniu albo gdy uchylono lub istotnie zmieniono treść prawomocnego wyroku, będącego podstawą umorzenia postępowania.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność