Sprawa śmierci Barbary Blidy może wrócić. Potrzebne nowe dowody

Do wznowienia śledztwa w sprawie okoliczności śmierci Barbary Blidy potrzebne są nowe fakty lub dowody. Adam Bodnar może też zlecić zbadanie prawidłowości prowadzenia tej sprawy.

Publikacja: 03.04.2024 17:37

Posiedzenie Sejmu 26 kwietnia 2007 r. Niemal wszyscy posłowie czytali artykuły prasowe o tragicznej

Posiedzenie Sejmu 26 kwietnia 2007 r. Niemal wszyscy posłowie czytali artykuły prasowe o tragicznej śmierci b. minister budownictwa Barbary Blidy.

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Podjęcia na nowo postępowania w tej sprawie chce wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu zwróci się o to do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Samobójstwo Barbary Blidy

Przypomnijmy, że posłanka SLD zastrzeliła się 25 kwietnia 2007 r. podczas przeszukania jej domu przez ABW. Kobieta miała zostać zatrzymana w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

Okoliczności śmierci Blidy badała łódzka prokuratura. Grzegorz S. oficer ABW, który kierował akcją został oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych. Po kilkuletniej batalii sądowej mężczyzna został prawomocnie uniewinniony. Prokuratura, już podczas rozprawy apelacyjnej wycofała bowiem swoją apelację i wyrok uniewinniający uprawomocnił się.

Czytaj więcej

Barbara Blida: Twarda dama w męskim zawodzie

Umorzeniem zakończyły się śledztwa prokuratorskie związane z rewizją w domu byłej posłanki. Chodzi o wątki dotyczące m.in. nieprawidłowości przy zabezpieczeniu śladów i dowodów po samobójstwie Blidy oraz prokuratorów decydujących o jej zatrzymaniu i ewentualnych naciskach ze strony polityków. Umorzono także postępowania wobec dwóch pozostałych funkcjonariuszy ABW, którzy przeprowadzali rewizję, a także wobec b. szefa ABW Witolda Marczuka.

O wznowieniu właśnie tych śledztw może zdecydować Prokurator Generalny. Jak zaznacza jednak w rozmowie z „Rzeczpospolitą” adwokat prof. Zbigniew Ćwiąkalski muszą być do tego określone podstawy. - Żeby wznowić takie postępowanie musiałyby pojawić się jakieś nowe fakty lub dowody. Mogłaby to być nowa opinia biegłego, odnalezienie świadka lub uzupełnienie zeznań przez dotychczasowych świadków – mówi Ćwiąkalski.

„Ręce zostały umyte zbyt szybko”

Zapowiadany wniosek Czarzastego w tej sprawie nie trafił jeszcze do prokuratury i nie znamy jego uzasadnienia. Część argumentacji polityk już jednak przedstawił. - Jak widzę, co robią ludzie, którzy w tamtym czasie również odpowiadali za sprawiedliwość w Polsce, co robili z Funduszem Sprawiedliwości, jak są niemoralni, jak ukrywają różne rzeczy, to myślę, że w sprawie Barbary Blidy wszystkie ręce zostały umyte zbyt szybko – uzasadniał Czarzasty informując o swoich zamiarach.

Według mec. Ćwiąkalskiego taka argumentacja nie jest wystarczającą podstawą do wznowienia postępowania. - Jednak Prokurator Generalny może zlecić przeprowadzenie ponownej analizy sprawy i sprawdzić, czy postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami, czy nie pominięto żadnych dowodów i czy oceniono je prawidłowo. Jest do tego uprawniony i niewykluczone, że z tego skorzysta – wskazuje.

Zwrócił przy tym uwagę, że ewentualne wznowienie postępowania nie oznacza automatycznego postawienia komuś zarzutów. - W ostatnich latach prokuratura ze względów politycznych podejmowała umorzone już postępowania w sprawach dotyczących rządów PO-PSL. Mam nadzieję że nadzieje, że w tym przypadku przeprowadzona zostanie ocena merytoryczna, nie polityczna. I ufam, że tak się stanie – stwierdził mec. Ćwiąkalski.

Procedurę wznowienia prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego reguluje art. 327 k.p.k. Zgodę z nim postępowanie takie może zostać podjęte na nowo jeśli toczyło się przeciwko osobie, która występowała w charakterze podejrzanego tylko wtedy gdy ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nieznane w poprzednim postępowaniu albo gdy uchylono lub istotnie zmieniono treść prawomocnego wyroku, będącego podstawą umorzenia postępowania.

Podjęcia na nowo postępowania w tej sprawie chce wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu zwróci się o to do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Samobójstwo Barbary Blidy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy