Kamiński i Wąsik w Pałacu Prezydenckim. Promotor Dudy: ja go tego nie uczyłem

We wtorek wieczorem policja zatrzymała na terenie Pałacu Prezydenckiego skazanych prawomocnym wyrokiem byłych szefów CBA i polityków PiS, Mariusza Kamińskiego i Andrzeja Wąsika. Do sytuacji związanej z ich obecnością w siedzibie głowy państwa odniósł się prof. Jan Zimmermann - profesor prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i były promotor prezydenta Andrzeja Dudy.

Publikacja: 10.01.2024 07:46

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąs

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik podczas konferencji prasowej przed Pałacem Przezydenckim

Foto: PAP/Marcin Obara

Agencja Associated Press napisała w depeszy, że „Polska policja aresztowała we wtorek dwóch polityków oskarżonych o nadużycie władzy, którzy schronili się w pałacu prezydenta Andrzeja Dudy”.

Do tej sytuacji krytycznie odniósł się w TVN24 prof. Jan Zimmermann — profesor prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i były promotor prezydenta Andrzeja Dudy.

Stwierdził, że był „kompletnie wstrząśnięty, bo pan prezydent zrobił coś, co umyka jakiemukolwiek racjonalnemu rozumowaniu". - Pan prezydent, który jest doktorem prawa, przechował w swoim pałacu przestępców, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem karnym i jeszcze ściganych z oskarżenia publicznego - podkreślił.

- Mówi się o tym, że to jest mój uczeń. Ja go tego nie uczyłem. On mówi, że ciągle się uczy, więc widocznie go ktoś jeszcze nauczył później tego, jak należy nie tylko omijać konstytucję, ale i omijać prawo karne - dodał.

Byli szefowie CBA, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik we wtorek wzięli udział w uroczystości powołania Błażeja Pobożego oraz Stanisława Żaryna na doradców prezydenta RP.

Po uroczystości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik udzielili wypowiedzi dla mediów, a następnie wrócili do Pałacu Prezydenckiego.

„Prezydent RP popełnia przestępstwo poplecznictwa z art. 239 kk, gdyż ukrywa skazanych” - ocenił tę sytuację na platformie "X" poseł KO, mec. Roman Giertych.

Przypomnijmy, iż prezydent Andrzej Duda, a także sami Wąsik i Kamiński podważają prawomocny wyrok skazujących ich na dwa lata więzienia w sprawie tzw. afery gruntowej, ponieważ uważają, że prezydent skutecznie ułaskawił ich w 2015 roku (po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku). Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował jednak Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd 20 grudnia 2023 roku prawomocnego wyroku skazującego w sprawie obu polityków.

Czytaj więcej

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Giertych: Prezydent popełnia przestępstwo
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek