Ostrożnie z tankowaniem paliwa na zapas - można dostać mandat

Paliwa brakuje więc rodzi się pokusa by je gromadzić kiedy jest pod ręką. Na to trzeba uważać tankując paliwo na zapas? Uwaga - można dostać mandat.

Publikacja: 10.10.2023 14:52

Ostrożnie z tankowaniem paliwa na zapas - można dostać mandat

Foto: PAP/DPA

Na wielu stacjach benzynowych brakuje dziś paliwa. Nic więc dziwnego, że kierowcy, którzy w końcu je dostaną, próbują robić zapasy. Nie jest to jednak łatwa sprawa. Powód? Trzeba mieć odpowiednie zbiorniki (kanistry) i ograniczyć się do dozwolonej ilości.

Mandat za tankowanie paliwa

W czym rzecz? Paliwo można tankować tylko i wyłącznie do szczelnych kanistrów. Zbiorniki (kanistry, baniaki) powinny być dopuszczone do przewożenia paliwa.   Nie można go tankować do zwykłych  butelek i baniaków. Obowiązuje także ograniczona pojemność zapasów.

W sytuacji, w której kierowca postanowi zatankować paliwo do zbiornika, który nie jest kanistrem na paliwo, pracownik stacji benzynowej ma prawo podjąć interwencje. Może zabronić takiego tankowania, a w skrajnym przypadku nawet wezwać na miejsce policję i straż miejską. Służby mogą wystawić mandat   – nawet 3 tys zł. Podstawą jest ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych . Warto dodać, że dla kanistrów jest wymagany certyfikat UN. Potwierdza on, że materiał wykorzystany do wykonania był certyfikowany. By uzyskać znak UN producent musi poddać kanistry szeregowi badań, które poświadczą, że są one najlepszym wyborem i nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Czytaj więcej

Orlen apeluje, aby nie kupować paliwa na zapas. Ceny przekroczyły ważną granicę

W kwestii tankowania do kanistra występują jednak pewne ograniczenia. Dotyczą chociażby rolników. Główny Inspektorat Transportu Drogowego podaje, że do pojedynczego kanistra można zatankować na stacji benzynowej maksymalnie 60 litrów paliwa. Co więcej, jednorazowo rolnik nie może transportować więcej niż 240 litrów paliwa.

Jeśli będzie chciał więcej naraża się na karę do dwóch tysięcy złotych. Postawą do jej wymierzenia jest ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych - za przekroczenie takiego limitu.

I kolejna kara wymierzana na postawie tej ustawy: przewożenie paliwa w nieodpowiednim opakowaniu. Chodzi o taki pojemnik, który nie jest „szczelnym, przeznaczonym do tego celu przenośnym zbiornikiem wielokrotnego napełniania, który można zamknąć”. Grozi za to kara 3 tys. zł.

Gdzie przechowywać paliwo? Można w garażu?

- W małych garażach wolnostojących do 100 m2 można zgodnie z prawem magazynować do 200 litrów paliwa, w garażach przydomowych – do 60 litrów paliwa, a w dużych garażach powyżej 100 m2 – maksymalnie 5 tys, litrów benzyny lub oleju napędowego. Te wielkości są legalne pod warunkiem, że służą do utrzymania samochodów prywatnych. W przypadku firmowych obowiązują dużo większe obostrzenia. 

Na wielu stacjach benzynowych brakuje dziś paliwa. Nic więc dziwnego, że kierowcy, którzy w końcu je dostaną, próbują robić zapasy. Nie jest to jednak łatwa sprawa. Powód? Trzeba mieć odpowiednie zbiorniki (kanistry) i ograniczyć się do dozwolonej ilości.

Mandat za tankowanie paliwa

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP