Sprawa prokurator była ponownie rozpatrywana w II instacji ze względu na złożoną w ubiegłym roku kasację. SN uwzględnił 25 sierpnia 2021 roku wniosek prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie z 7 października 2020 r. złożoną na niekorzyść Anny H.

W poniedziałek, 17 stycznia 2022 roku sąd utrzymał w mocy wyrok skazujący Annę H. na szęść lat pozbawienia wolności. Była prokurator została oskarżona m.in. o korupcję, nie była jednak jedyna. Podejrzanych w śledztwie w sprawie afery podkarpackiej było około 20. 

Czytaj więcej

Afera podkarpacka: Jak jeden z bohaterów uniknął więzienia

Pierwszy wyrok zapadł już w październiku 2020 roku, wymiarem kary było trzy i pół roku pozbawienia wolności mimo tego, że sąd rejonowy orzekł o karze wyższej. Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał kobietę winną sześciu stawianych zarzutów, natomiast Okręgowy wskazał, że w przypadku jednego z nich zachodzą  przesłanki do wydania wyroku uniewinniającego. Z tego tytułu kara została zmniejszona.  .

Zbigniew Ziobro komentując "niższy wyrok" wskazywał, że może zostać to odebrane jako  legalizacja korupcji trzeciej władzy, co kruszy fundamenty państwa. Jednocześnie zapowiedział kasację od tego wyroku. 

Afera podkarpacka rozpoczęła się od ujawnienia informacji dotyczących funkcjonowania na wschodzie Polski agencji towarzyskich. "Biznes" prowadzili obywatele Ukrainy, którzy od początku swojego pobytu w Polsce zajmowali się handlem ludźmi oraz sutenerstwem. Służby nie podejmowały jednak tej sprawy ze względu na łapówki, które były przekazywane. 

Sami bracia R., właściciele agencji zostali skazani za udział i kierowanie grupą przestępczą żyjącą z prostytucji tylko na rok i półtora roku kary. Do tego jednego z mężczyzn, sąd przedterminowo zwolnił, darując mu cztery miesiące, ponieważ dawał pozytywną prognozę kryminologiczną – „płacił alimenty i pracował".

Czytaj więcej

Państwo chroniło sutenerów na Podkarpaciu