Prokuratura zbada umorzenie postępowania w sprawie aktywisty Bartosza K.

Prokuratura Krajowa poinformowała na swoich mediach społecznościowych, że Zbigniew Ziobro jako Prokurator Generalny zlecił zbadanie w trybie nadzoru umorzenia postępowania Prokuratury Rejonowej w Sokółce dotyczącego podżegania przez Bartosza K. do niszczenia zasieków na granicy polsko-białoruskiej.

Publikacja: 09.01.2022 12:12

Prokuratura zbada umorzenie postępowania w sprawie aktywisty Bartosza K.

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

29 sierpnia ubiegłego roku Straż Graniczna wraz z żołnierzami Wojska Polskiego zatrzymała 13 osób, które zniszczyły zasieki na granicy polsko-białoruskiej. Jednym z zatrzymanych był Bartosz K. Służby miały rozpocząć czynności zmierzające do postawienia tym osobom zarzutów. 

Prokuratura w Sokółce umorzyła jednak postępowanie w tej sprawie. Zbigniew Ziobro zlecił jednak zbadanie tej decyzji w trybie nadzoru.

Bartosz K. to aktywista społeczny, członek Rady Fundacji Otwarty Dialog, której celem zgodnie ze statutem jest obrona praw człowieka i wspieranie demokracji i rządów prawa. Organizacja udziela pomocy finansowej, rzeczowej i prawnej przedsiębiorstwom i instytucjom państwowym, ale także pomoc humanitarną i medyczną osobom fizycznym, które tego potrzebują. 

Fundacja to też jedna z wielu oddolnych inicjatyw, które sprzeciwiała się zmianom i reformom sądownictwa proponowanym przes partię Prawo i Sprawiedliwość. Z tego też powodu zarządzający nią dopatrywali się politycznego prześladowania w działaniach "instytucji podporządkowanych PiS". 

Oskarżenia te padły w momencie, gdy ABW na polecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie zatrzymało aktywistę w związku poświadczeniem przez niego nieprawdy co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych przedstawionych na fakturach opiewającyh na kwotę 5,3 miliona złotych. Zarzuty miały dotyczyć także działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz prania pieniędzy. Bartosz K. opuścił ostatecznie areszt po wpłaceniu kaucji. 

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"