Punkty karne trudniej będzie zredukować na kursie w WORD

Nawet kierowca z kilkudziesięcioletnim stażem zostanie poddany próbie. Będzie jeździł z klonowym listkiem na szybie i trafi pod nadzór starosty.

Publikacja: 16.09.2015 09:40

Punkty karne trudniej będzie zredukować na kursie w WORD

Foto: www.sxc.hu

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego przeżywają prawdziwe oblężenie. Coraz więcej jest chętnych na kursy pozwalające zredukować 12 punktów karnych w ciągu roku (po sześć raz na pół roku). W wielu WORD dokładane są kolejne terminy, ale to i tak za mało. Powód? Kierowcy w obawie przed przepisami, które wejdą w życie 4 stycznia 2016 r., chcą mieć puste konto w ewidencji. Konsekwencje dla tych, którzy po tym terminie przekroczą liczbę punktów karnych, będą naprawdę dotkliwe: skasowanie uprawnień, czyli odebranie prawa jazdy, a potem okres próbny.

To nie żarty

Doświadczony kierowca nie może w ciągu roku zebrać więcej niż 24 punkty karne. I to się nie zmieni. Jeśli jednak przekroczy limit, trafi na kurs reedukacyjny, trwający 28 godzin i kosztujący 500 zł. Potrzebne będzie też spotkanie z psychologiem, od którego musi uzyskać zaświadczenie, że nadaje się na kierowcę. Po wypełnieniu formalności konto kierowcy się opróżni. Tak więc dostanie od nowa limit 24 punktów karnych. Trafi jednak pod lupę starosty na pięć długich lat. Jeśli w którymkolwiek z nich przekroczy limit, straci uprawnienia kierowcy. Jeśli zechce odzyskać dokument, będzie musiał ukończyć kurs i zdać egzamin.

Na tym konsekwencje się nie kończą. Po odbiorze nowego prawa jazdy będzie traktowany jak młody kierowca i poddawany próbie. Przez dwa lata będzie więc musiał jeździć m.in z listkiem klonowym na szybie. Jeśli w tym czasie popełni dwa wykroczenia (dwa razy przekroczy prędkość), okres próby wydłuży się o kolejne dwa lata.

– Dopóki więc nie zacznie jeździć zgodnie z przepisami, z okresu próby nigdy nie wyjdzie – tłumaczy „Rz" dr Krzysztof Pakuła, specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Młody może mniej

Okres próby liczy się od wydania prawa jazdy. Między czwartym a ósmym miesiącem tzw. młody kierowca musi odbyć kurs dokształcający z bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie z zagrożeń na drodze. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i kursu musi trafić do starosty przed upływem ósmego miesiąca (licząc od dnia otrzymania prawa jazdy). Na tym nie koniec. Kierowca może usiąść tylko za kółkiem samochodu oznaczonego z tyłu i z przodu okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego. Przez osiem pierwszych miesięcy nie wolno mu przekraczać 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.

Handel rozkwitnie

Surowe przepisy sprawią, że nielegalny handel punktami karnymi, który od lat trwa w internecie, będzie miał się jeszcze lepiej.

„Przyjmę do dziesięciu punktów karnych, cena do uzgodnienia" – to treść jednego z kilkudziesięciu ogłoszeń, jakie można dziś znaleźć w sieci. Warunkiem jest niewyraźne zdjęcie z fotoradaru. Wszystko za ustaloną cenę: od 100 do 200 zł za punkt. Policja twierdzi, że próbuje walczyć z tym procederem. Sęk w tym, że samo oferowanie przyjęcia punktów karnych nie jest przestępstwem. Nielegalne jest dopiero poświadczenie na komendzie nieprawdy, czyli twierdzenie, że prowadziło się auto konkretnego dnia.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.lukaszewicz@rp.pl

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku