Minister finansów określił właśnie tryb, sposób i termin zwrotu opłaty za przejazd autostradą oraz sposób wnoszenia sprzeciwu od niej. Projekt rozporządzenia trafił do Rządowego Centrum Legislacji.
Przepisy dotyczą ok. 2 mln pojazdów miesięcznie, które korzystają z dróg publicznych, poruszających się po odcinkach autostrad obsługiwanych przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Minister przesądził, że opłata za przejazd autostradą jest zwracana w taki sam sposób, w jaki została wniesiona. Jeżeli jest to niemożliwe, to osoba uiszczająca opłatę informuje wydającego bilet o jego unikalnym numerze oraz o numerze rachunku bankowego, na który ma ona zostać zwrócona. Cała procedura powinna się zakończyć w ciągu 30 dni. Czas ten jest liczony od dnia zwrotu biletu autostradowego albo podania informacji o numerze rachunku bankowego, na który pieniądze mają zostać zwrócone.
Jak złożyć sprzeciw? Wnosi się go w formie pisemnej albo drogą elektroniczną do skrzynki podawczej. Szef KAS rozpatruje sprzeciw pisemnie w ciągu 30 dni od dnia jego otrzymania. Rozporządzenie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Od 1 grudnia nastąpi zmiana sposobu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli (tj. pojazdów o masie całkowitej poniżej 3,5 tony). Przejazd przez miejsca poboru opłat będzie się odbywał bez szlabanów.
Etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Czytaj więcej
1 grudnia znikną bramki na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4 zarządzanych przez GDDKiA, ale jazda nie będzie darmowa. Idą kłopoty – twierdzą kierowcy.
Czytaj więcej
Od 1 grudnia z autostrad znikną bramki. Nie znikną jednak opłaty. Zobacz jak korzystać z nowego systemu e-TOLL i jak uniknąć chaosu, podróżując po dwóch ważnych i nadal płatnych odcinkach autostrad.