Ponad 350 fotoradarów, odcinkowe pomiary prędkości, nowoczesne auta, które pozwalają bez zatrzymywania namierzyć kierowcę, i coraz więcej mobilnych patroli. Warto więc wiedzieć, co grozi kierowcy i kiedy musi się zatrzymać.
Stop, kontrola
Policjant może wydawać polecenia uczestnikom ruchu drogowego bez względu na to, czy idzie piechotą, siedzi w radiowozie, porusza się konno czy leci śmigłowcem. Może kierować ruchem, sprawdzać dokumenty, mierzyć prędkość, kontrolować stan techniczny pojazdu, jego obowiązkowe wyposażenie i bagaż.
Prawo do kontroli zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym mają umundurowani funkcjonariusze. Policja w cywilu może zatrzymać nas wyłącznie na obszarze zabudowanym. W warunkach dobrej widoczności (w dzień) do zatrzymania wystarczy ruch ręką lub lizakiem, a w nocy – latarką z czerwonym światłem. Sygnał może pochodzić również z jadącego radiowozu (oznakowanego bądź nie). Wystarczy krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennej tonacji lub napis na tablicy informacyjnej umieszczonej zwykle za tylną szybą nieoznakowanego radiowozu.
Jak się zachować?
Podczas rutynowych kontroli policjant powinien zatrzymywać samochód w taki sposób, by nie prowokować niebezpiecznych sytuacji na drodze. To on bierze odpowiedzialność za wybór miejsca, może zatem prowadzić kontrolę nawet na skrzyżowaniu czy moście lub nakazać nam jazdę za radiowozem do bezpiecznego miejsca na sklepowy parking, szeroki chodnik czy mało ruchliwą uliczkę.
Nie wysiadamy z samochodu, nie odpinamy pasów bezpieczeństwa, otwieramy szybę i trzymamy ręce na kierownicy. Policjant powinien się przedstawić i podać powód kontroli. Umundurowany policjant może na życzenie kierowcy, a nieumundurowany obowiązkowo musi okazać legitymację służbową, i to w sposób, który umożliwi jej odczytanie. Następnie należy przedstawić mu stosowne dokumenty, najczęściej prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Nie zdziwmy się, jeśli policjant poprosi o wyjęcie dokumentów z okładek ochronnych, na co zezwalają mu wewnętrzne przepisy. Uwaga! Bez zgody funkcjonariusza nie można opuszczać pojazdu.