Kierowca otrzymuje punkty za każde popełnione wykroczenie. Informację o ilości zgromadzonych punktów karnych może uzyskać ustnie lub pisemnie w formie zaświadczenia o wpisie do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Informacji takiej nie udzielają zaś policjanci podczas kontroli drogowej. Nie jest ona też udzielana telefonicznie ani w formie elektronicznej.
Warto się pospieszyć
Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego każdemu kierującemu posiadającemu prawo jazdy dłużej niż rok, który na swoim koncie zgromadził punkty karne (minimum sześć, a maksymalnie 24), przysługuje dziś raz na sześć miesięcy prawo odpłatnego szkolenia, po którym z jego przepełnionego konta odejmuje się sześć punktów karnych. Warunkiem przystąpienia do szkolenia jest nieprzekroczenie limitu punktów.
Do maksymalnej liczby punktów karnych zaliczane są też te otrzymane przy udziale fotoradaru, a niewpisane jeszcze na konto kierowcy.
Jeżeli limit punktów zostanie przekroczony, np. poprzez dodanie punktów otrzymanych za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem, którego miejsce miało wcześniejszą datę niż data odbycia kursu, odjęte punkty zostają anulowane, a prawo kierowania pojazdem wstrzymane.
Z przywileju zredukowania punktów nie mogą skorzystać najmniej doświadczeni kierowcy – posiadający uprawnienia krócej niż rok.