Przed odbyciem szkolenia lepiej dokładnie ustalić stan konta, a także datę przyznania punktów karnych. Kierowcy muszą pamiętać, że likwidowanych jest sześć najstarszych punktów, a więc warto sprawdzić, czy wkrótce same się nie przedawnią. Stan konta punktowego można sprawdzić w komendzie wojewódzkiej policji, w wydziałach ruchu drogowego lub komisariatach. Jeśli kierowca zażąda informacji na piśmie, będzie musiał zapłacić 17 zł.
W zależności od wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego na szkolenie można zapisać się osobiście, telefonicznie lub wysyłając faksem czy e-mailem specjalny wniosek ściągnięty ze strony danego ośrodka.
Na szkolenie trwające sześć godzin lekcyjnych trzeba zabrać ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty. Przez trzy godziny lekcyjne kierowcy słuchają wykładu policjanta, oglądają filmy i zdjęcia z wypadków drogowych. Druga część szkolenia to pogadanka z psychologiem o zachowaniach na drodze. Po szkoleniu ośrodek wystawia dwa zaświadczenia. Jedno dostaje kierowca, drugie trafia na policję, która po jego otrzymaniu odejmuje sześć punktów.
Ze szkolenia mogą korzystać kierowcy, którzy otrzymali nie więcej niż 24 punkty karne. Na redukcję nie mogą liczyć: kierowcy, którzy przekroczyli limit 24 pkt albo otrzymali mniej niż 6 pkt karnych, kierowcy w okresie pierwszego roku od dnia otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy. Wszystko wskazuje na to, że opisane zasady redukcji będą obowiązywały jeszcze przez kilka lat.