Dlaczego obcokrajowcy chcą leczyć się w Polsce

Nie tylko Polacy leczą się za granicą. Medonet podaje, że turystyka medyczna kwitnie również w naszym kraju. Którzy obcokrajowcy przyjeżdżają najchętniej.

Aktualizacja: 15.12.2019 20:10 Publikacja: 15.12.2019 18:25

Dlaczego obcokrajowcy chcą leczyć się w Polsce

Foto: Adobe Stock

Każdego roku Polskę odwiedzają tysiące turystów medycznych. Goście z zagranicy poddają się zarówno planowanym operacjom w szpitalach, jak i wielotygodniowym kuracjom w sanatoriach i uzdrowiskach - czytamy na medonet.pl.

Jak wypadamy na tle Europy

Polski rynek turystyki medycznej należy do najlepiej rozwijających się w Europie. Powód? Przede wszystkim ceny usług. Niemcy, Brytyjczycy, Norwedzy i Szwedzi szukają tańszych alternatyw dla kosmicznie drogich zabiegów w zachodnich klinikach. Znajdują je między innymi u nas. Coraz lepiej turystyka medyczna ma się również w Czechach, na Węgrzech i w Turcji. Na świecie jako ulubione kierunki turystów medycznych przodują Indie i Tajlandia.

– Liczbę turystów medycznych w Polsce możemy oszacować na podstawie pewnych danych cząstkowych, np. danych GUS-owskich, które dotyczą osób przyjeżdżających do uzdrowisk. Badamy też stronę podażową. Wiemy, ilu dokładnie turystów przyjeżdża do poszczególnych klinik, choć oczywiście nie mamy danych dotyczących wszystkich placówek. Na podstawie takich zbiorczych informacji szacujemy, że w zeszłym roku w Polsce było 180 tys. turystów medycznych – tłumaczy dr Anna Białk-Wolf, prezes Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej.

Czytaj także: Na co najczęściej skarżą się pacjenci - raport Rzecznika Praw Pacjenta

Dane nie uwzględniają osób korzystających z usług spa i wellness. Gdyby wziąć pod uwagę tak szeroko pojętą turystykę zdrowotną, można byłoby mówić o znacznie większej liczbie odwiedzających. Poza tym statystyki nie są całkiem miarodajne, bo nie wszyscy chcą się chwalić tym, że przyjeżdżają na zabiegi związane choćby z medycyną estetyczną lub korzystają z usług medycznych, które są w ich kraju nielegalne – tak jak rekonstrukcja błony dziewiczej w niektórych państwach arabskich.

– Jeśli miałabym mówić o jednym topowym świadczeniu w Polsce, zdecydowanie byłyby to usługi stomatologiczne. Jest kilka klinik, które w 80 proc. żyją z pacjentów zagranicznych. To nie jest ich dodatkowy, ale główny klient. Każde państwo ma swoje specjalistyczne usługi, w których konkuruje. W Czechach popularne są operacje okulistyczne, zwłaszcza usunięcia zaćmy, a Ukraina goni nas, jeśli chodzi o stomatologię. Mamy więc konkurentów. Pacjent, który przyjeżdża z zagranicy, podczas jednej wizyty korzysta z większej liczby usług. Na ogół też wybiera materiały lepszej jakości, bo to jest dla niego i tak korzystne cenowo. Z naszych badań wynika, że turysta medyczny oszczędza w Polsce co najmniej 50 proc. A przynosi większy dochód niż przeciętny polski klient – twierdzi dr Białk-Wolf.

Które województwa przodują w turystyce medycznej

Z analiz polskiego rynku turystyki medycznej wynika, że nie wszystkie regiony są tak samo atrakcyjne. Według danych GUS-u w 2015 roku 63,2 proc. wszystkich noclegów turystom zagranicznym udzielono w pięciu województwach: zachodniopomorskim, małopolskim, pomorskim, mazowieckim i dolnośląskim.

– Jeśli chodzi o województwo zachodniopomorskie, to turyści przyjeżdżają przede wszystkim na leczenie uzdrowiskowe i są to głownie Niemcy. W przypadku województwa pomorskiego sytuacja wygląda podobnie. Do Gdańska bardzo chętnie przyjeżdżają też Norwegowie, szczególnie na leczenie stomatologiczne i po to, by skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Jeżeli chodzi o regiony śląski i małopolski, rynek jest różnorodny. Przyjeżdża tam liczna Polonia, jest sporo turystów z Ukrainy, ze Stanów Zjednoczonych, a także z Norwegii i Szwecji. Polonia jest ważnym klientem polskich klinik. Polacy żyjący za granicą chętnie leczą się w naszym kraju, bo mają zaufanie do polskich lekarzy i chętniej rozmawiają o swoim zdrowiu w ojczystym języku – mówi dr Anna Białk-Wolf.

Poza tymi najważniejszymi regionami spore znaczenie na rynku ma również województwo lubelskie, gdzie leczy się bardzo dużo osób z Ukrainy. Ukraina, podobnie jak Białoruś i Rosja, ma słabo rozwiniętą służbę zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o takie dziedziny jak onkologia, kardiochirurgia, ortopedia, neurologia, ginekologia, okulistyka oraz rehabilitacja. Ukraińscy kuracjusze wybierają przeważnie sanatoria i uzdrowiska we wschodnich województwach, co nie znaczy, że nie są tam jedynymi zagranicznymi gośćmi. W podlubelskim Nałęczowie do niedawna można było spotkać przybyszów z... Kuwejtu.

– Nawiązaliśmy współpracę z Ministerstwem Zdrowia Kuwejtu, gościliśmy około 20 osób. Aby sprostać wymaganiom klientów, przygotowaliśmy dla nich oddzielny pokój do modlitw. Dostosowaliśmy się do ich wymagań kulturowych. Goście byli bardzo zadowoleni z obsługi medycznej, chętnie korzystali z usług Uzdrowiska Nałęczów, poddawali się 4–5 zabiegom leczniczym dziennie, dobieranym indywidualnie przez lekarzy, mieli zapewnionego tłumacza. Udało się spełnić ich wygórowane oczekiwania. Na przestrzeni ostatnich trzech lat mamy w Nałęczowie sporo grup z Izraela i gości ze Wschodu. Ponadto tworzymy ofertę dla krajów skandynawskich – mówi Robert Moskwa, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Uzdrowisku Nałęczów.

Zdecydowana większość turystów (36 proc.) pochodzi z Niemiec. Podczas gdy my jeździmy za zachodnią granicę w poszukiwaniu tego, czego polski system ochrony zdrowia nie może nam zaoferować, Niemcy ściągają do nas po tańsze usługi.

– Turyści medyczni, którzy do nas przyjeżdżają, to nie są najzamożniejsze osoby, dlatego że te osoby stać na leczenie we własnym kraju, więc nie biorą pod uwagę aspektu kosztowego. Nie są to osoby bardzo zamożne, ale na pewno takie, które mogą sobie pozwolić na odbycie podróży, które znają języki i nie boją się wyjeżdżać – twierdzi prezes IBiRTM.

Dlaczego Polska

Fakt, że chętnych do skorzystania z usług polskich placówek medycznych przybywa, może dziwić, bo przecież ochrona zdrowia w naszym kraju od dawna przeżywa kryzys.

– Możemy się pocieszać, że problemy z systemami opieki zdrowotnej nie są tylko i wyłącznie naszą specjalnością. I zachodni, i wschodni sąsiedzi mają swoje trudności z uzyskaniem świadczeń. Niektórych nie stać na prywatne leczenie we własnym kraju, inni nie chcą długo czekać w kolejkach. Niemiec, niezależnie, czy wykonuje zabiegi stomatologiczne w Polsce, czy w swoim kraju, otrzymuje określone finansowanie na niektóre zabiegi. Tyle że w Polsce za te pieniądze można zrobić zdecydowanie więcej niż w Niemczech – mówi dr Anna Białk-Wolf.

Kwestie finansowe są ważnym, ale niejedynym czynnikiem, który sprawia, że osoby z zagranicy chcą się u nas leczyć. Według ustaleń Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, do wzrostu popularności Polski w tym sektorze przyczynia się również to, że oferta placówek jest coraz lepsza. Turyści przyjeżdżają w poszukiwaniu nowych technologii i takich świadczeń, których w swoich krajach nie mają. Przykładem mogą być operacje endoskopowe kręgosłupa. W Polsce pojawiły się ostatnio roboty da Vinci. Koszt radykalnej prostatektomii, czyli usunięcia nowotworu prostaty, metodą robotyczną wynosi u nas 40 tys., a w Niemczech 80 tys.

W krakowskim Szpitalu na Klinach, gdzie korzysta się z technik robotycznych, obcokrajowcy stanowią 10 proc. wszystkich pacjentów.

– Turystów przyciągają do Polski nie tylko atrakcyjne ceny usług medycznych, ale też dostęp do najnowszych technologii – uważa Joanna Szyman, prezes placówki. – Aby móc konkurować, kliniki muszą być dobrze przygotowane, zwłaszcza że jest to konkurencja międzynarodowa. Ważna jest oferta medyczna, ale również to, jak są reprezentowane. Placówki powinny mieć stronę w języku grup, do których adresują swoją ofertę, i zatrudniać koordynatora dedykowanego do opieki nad pacjentami z zagranicy. Taka osoba pozostaje w stałym kontakcie z pacjentami, organizuje cały proces konsultacji medycznej czy wstępnej konsultacji online, by ustalić podstawowe aspekty związane ze zorganizowaniem usługi, transportu z lotniska do ośrodka, opieki pooperacyjnej. Przedstawia rekomendacje dotyczące czasu spędzonego poza szpitalem, proponuje atrakcje kulturalne. Najważniejsza jest dobra jakość usługi. Pacjenci zwracają uwagę na sprzęt, wygląd placówki, organizację pracy.

– Kluczowym czynnikiem sprzyjającym turystyce medycznej jest atrakcyjność turystyczna danego miejsca oraz dobra baza hotelowa, dlatego największą popularnością cieszą się duże ośrodki miejskie. W Krakowie mamy ponad 2 mln turystów rocznie. Aż 32 proc. osób, które korzystają z usług medycznych, przyjeżdżając do naszego kraju w ogóle nie myśli o tym, że skorzysta z takich usług. Dopiero będąc na miejscu, podejmują taką decyzję. Ponad 60 proc. wszystkich noclegów udzielanych turystom zagranicznym jest skoncentrowana w pięciu województwach. Do tego dochodzą takie czynniki, jak oferta kulturalna, obecność lotnisk, dobrych połączeń i dostępność bogatej oferty medycznej – dodaje Joanna Szyman.

Krajowe lotniska obsługują coraz więcej pasażerów, prywatnych klinik również przybywa. Poza tym Polska jest kojarzona jako kraj bezpieczny, co zdecydowanie przemawia na jej korzyść. Wszystko wskazuje więc na to, że liczba turystów medycznych będzie dalej rosnąć.

Autorem tekstu jest Aleksandra Lipiec

Każdego roku Polskę odwiedzają tysiące turystów medycznych. Goście z zagranicy poddają się zarówno planowanym operacjom w szpitalach, jak i wielotygodniowym kuracjom w sanatoriach i uzdrowiskach - czytamy na medonet.pl.

Jak wypadamy na tle Europy

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą