Szczepieniami objęci byliby cudzoziemcy i uchodźcy, nawet jeśli przebywają w Polsce krócej niż trzy miesiące. – Dzisiaj prawo nie wymaga np. od zagranicznych studentów zaświadczeń o szczepieniu przeciwko odrze czy gruźlicy, która staje się dużym problemem wśród osób zza wschodniej granicy – mówi wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Czytaj także:

Szczepionka dla obcokrajowca

Farmaceuta zaszczepi przeciw grypie i żółtaczce

Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, zwraca uwagę, że na Ukrainie na gruźlicę zaszczepiono tylko połowę populacji. Tymczasem w Polsce jest 37,5 tys. studentów i wielokrotnie więcej pracowników z tego kraju.

Czytaj także: Kara grozi już za unikanie lekarza przed szczepieniem

Były główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz przypomina, że już pojawiają się ogniska odry przywleczonej z zagranicy, jak rok temu w mazurskim zakładzie mięsnym zatrudniającym Ukraińców. – Jeśli napływ nieszczepionych połączyć ze spadkiem odsetka zaszczepionych w Polsce, związanym m.in. z działalnością ruchów antyszczepionkowych, stoimy przed ryzykiem epidemii – mówi Posobkiewicz. W jego ocenie zastrzyki dla uchodźców i imigrantów kosztowałyby kilkadziesiąt milionów rocznie i warto ponieść ten koszt.

Rząd chciałby szczepić nawet uchodźców będących u nas przejazdem, np. trafiających do ośrodków na mniej niż trzy miesiące (potem podlegają temu obowiązkowi). Rozważa też wymóg przedstawienia książeczki szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przy wjeździe do Polski lub staraniach o wizę.

Myroslawa Keryk, prezes fundacji na rzecz Ukraińców w Polsce „Nasz wybór", uważa pomysł za nieuzasadniony: – Na Ukrainie ruchy antyszczepionkowe są w mniejszości, a większość rodziców szczepi dzieci. Nie przypuszczam, by studenci byli niezaszczepieni. W latach 90. był nacisk na szczepienia przeciwko gruźlicy i surowo tego przestrzegano – tłumaczy.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Biznes boi się utrudnień dla cudzoziemców chcących u nas pracować. Zdaniem Jakuba Gontarka z Konfederacji Lewiatan pracodawcy byliby gotowi pokryć koszt szczepień: – Wymóg posiadania książeczki WHO nie jest rozwiązaniem. Potrzebujemy systemu, który zweryfikuje stan zdrowia cudzoziemców – dodaje.