W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni.

A co z weselami? Na to pytanie podczas konferencji prasowej odpowiedział minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski.

- Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu, zanim powiemy, że będzie można zrobić duże imprezy, jakimi są wesela, spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach, które z natury swojej nie są możliwe w reżimie dystansowania się - wyjaśnił polityk.

- Zobaczmy, jak to funkcjonuje, jak wygląda sytuacja jak ruszy sektor gastronomiczny - wtedy będziemy analizowali i komunikowali te większe wydarzenia, większe imprezy, jakimi są wesela - dodał.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);

- dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Czytaj także:

Rząd o znoszeniu obostrzeń od 18 maja: w kościołach i autobusach więcej ludzi, uczelnie częściowo otwarte

Co z otwarciem szkół? Rząd ogłosił swoją decyzję