Dokonanie czynności, np. zawarcie umowy w formie notarialnej, bardzo ją uwiarygadnia. W ewentualnym procesie sądowym o wiele łatwiej wyprzeć się umowy zawartej w zwykłej formie pisemnej, a tym bardziej ustnej, niż takiej, przy której obecny był rejent.
To jednak nie wszystko. Forma notarialna pozwala też stronom zwiększyć prawdopodobieństwo, że w umowie nie będzie błędów. Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Wiadomo zaś, że dobrze zredagowana umowa pomaga uniknąć w przyszłości sporów między kontrahentami.
[srodtytul]Sprzedaż nieruchomości...[/srodtytul]
Choć forma notarialna to dla przedsiębiorców spore korzyści, to jednak ostateczna decyzja, czy z niej skorzystać, zależy od samych stron umowy. Nie zawsze jednak. Są też i takie czynności, których bez notariusza dokonać nie sposób. Klasycznym tego przykładem jest sprzedaż nieruchomości. Umowa w tej sprawie, podobnie jak umowa jedynie zobowiązująca do takiej sprzedaży, wymaga bowiem formy aktu notarialnego. Akt ten to nic innego jak szczególna forma czynności prawnej – tak jak formą taką jest ustne porozumienie, spisanie umowy na papierze czy wymiana oświadczeń w formie elektronicznej. Szczególne zasady jej dokonania określa prawo o notariacie (DzU z br. nr 189, poz. 1158).
W każdym akcie notarialnym znajdziemy: