Czy umowę pożyczki trzeba zawrzeć na piśmie?

Czy umowa pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi może mieć formę ustną czy wymagana jest wyłącznie forma pisemna?

Publikacja: 13.01.2009 11:07

Czy umowę pożyczki trzeba zawrzeć na piśmie?

Foto: www.sxc.hu

[b]Umowę pożyczki można zawrzeć w dowolnej formie, ale jeśli jej wartość przewyższa pięćset złotych, to umowa powinna być stwierdzona pismem[/b] (art. 720 § 2 kodeksu cywilnego).

Jednak kodeks nie zastrzega tego pod rygorem nieważności. To oznacza, że nawet jeśli pożyczka będzie przekraczać 500 zł, umowa ustna będzie ważna, z tym że w razie sporu nie będzie dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności.

Tak wynika z art. 74 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] (a także z 246 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]), choć możliwe są wyjątki od tej zasady. Otóż sąd dopuści świadków i przesłucha strony, gdy:

- obie strony wyrażą zgodę na przeprowadzenie dowodów,

- żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą (sytuacja ta nas nie dotyczy, ponieważ czytelnik chce zawrzeć umowę niekomercyjną z inną osobą fizyczną),

- fakt dokonania czynności będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

Warto zwrócić uwagę na określenie zawarte w 720 k.c., że umowa pożyczki [b]powinna być stwierdzona pismem[/b]. Oznacza to tyle, że w razie sporu w sądzie dokumentem wykazującym, iż czynność została dokonana, może być [b]każdy dokument, którego treść bezpośrednio lub pośrednio wskazuje na fakt dokonania czynności[/b]. Nie jest więc konieczne, by pismo to pochodziło od strony, przeciwko której taki dowód będzie prowadzony, ani było podpisane przez jedną ze stron. Może to być dokument prywatny albo urzędowy, list, dowód wpłaty, wycinek prasowy, wydruk komputerowy, telefaksowy, telegram itp [b](wyrok SN z 2004-09-29 II CK 527/03)[/b].

Wymogu zawarcia umowy pismem nie ma, gdy - jak już powiedzieliśmy - wartość pożyczki jest mniejsza niż 500 zł.

Należy również pamiętać, że wymóg zachowania formy pisemnej dla celów dowodowych nie dotyczy sytuacji, gdy umowę zawierają przedsiębiorcy (art. 74 § 3 k.c.).

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne