W myśl planu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia w ciągu najbliższych pięciu lat wszystkie usługi medyczne, recepty, schorzenia pacjentów i dane dotyczące lekarzy mają się znaleźć w połączonych ze sobą elektronicznych bazach danych. Strategia e-Zdrowie przewiduje bowiem stworzenie systemów informatycznych na miarę XXI wieku. Projekt ustawy, która to umożliwi, przeszedł już konsultacje społeczne.
[srodtytul]Lekarstwa w Internecie[/srodtytul]
Dzięki rozwiązaniom łatwiej będzie kontrolować pieniądze Narodowego Funduszu Zdrowia – w tym roku ponad 55 mld zł.
Zyskają także pacjenci. Już na jesieni ma ruszyć pilotażowo pierwszy element nowego systemu, czyli e-recepta. Tylko częściowo zacznie być wystawiana elektronicznie, gdyż choremu w aptece nadal będzie potrzebna papierowa. System będzie automatycznie sprawdzał, czy recepta nie zawiera medykamentów, których jednoczesne przyjęcie mogłoby zagrażać zdrowiu chorego. Pozwoli to także skuteczniej zapobiegać ich fałszowaniu.
System ułatwi też zapisywanie się do specjalistów. Ma to być możliwe za pośrednictwem Internetu. Elektroniczna karta zdrowia da każdemu lekarzowi szybki dostęp do historii chorób i listy lekarstw, które przyjmował pacjent.