Reklama

Służby ratownicze będą działać sprawniej

Nowa ustawa wprowadzi rozróżnienie między ratownictwem górskim a narciarskim

Aktualizacja: 08.09.2009 07:40 Publikacja: 08.09.2009 01:01

Służby ratownicze będą działać sprawniej

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Red

MSWiA opublikowało najnowszą wersję projektu ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

– Pomysł podziału ratownictwa wyszedł od ratowników GOPR i TOPR – powiedział „Rz” naczelnik GOPR Jacek Dębski. Według projektowanej ustawy ratownictwo górskie dotyczy organizowania i udzielania pomocy osobom, które uległy wypadkowi w górach i jaskiniach, a ratownictwo narciarskie – pomoc na zorganizowanych terenach narciarskich (np. wyciągi narciarskie).

Z tego względu uprawnienia ratowników narciarskich są mniejsze i łatwiej je zdobyć. Może nim zostać osoba, która ukończyła kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz szkolenie w transporcie poszkodowanych organizowane przez GOPR i TOPR. Ponieważ powstaje dużo nowych tras narciarskich, a brakuje ratowników, takie rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo turystów – mówi naczelnik GOPR.

Tak jak wcześniej zapowiadano, [b]dzieci do 14. roku życia będą musiały na stokach narciarskich przebywać w kaskach. Turyści, którzy wybierają się w góry, muszą pozostawić w miejscu zakwaterowania informację o przewidzianej trasie wędrówki i planowanej godzinie powrotu[/b].

Wybór trasy górskiej oraz formę aktywności ruchowej powinni dostosować do aktualnych i przewidywanych warunków atmosferycznych, prognozy pogody oraz komunikatów lawinowych. [b]Wszyscy przebywający w górach muszą się stosować do znaków nakazu, zakazu oraz znaków ostrzegawczych. [/b]

Reklama
Reklama

Projekt ustawy nie wprowadza żadnych sankcji karnych dla turystów nieprzestrzegających tych obowiązków.

Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Małgorzata Manowska: Waldemar Żurek znalazł się na właściwym miejscu
Prawo rodzinne
Krótki żywot tablic alimentacyjnych. Zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama