Izabela Rakowska w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/348046.html]"Młody piłkarz zapłaci za zmianę drużyny" postawiła tezę (“Rz” z 13 sierpnia)[/link], odwołując się do opinii rzecznika generalnego Eleonor Sharpston w sprawie Oliviera Bernarda, rozpoznawanej obecnie przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), że “młody piłkarz zapłaci za zmianę drużyny”. Z kolei Klaudia Przybyłowicz z kancelarii Wardyński i Wspólnicy wyraziła pogląd, iż stanowisko rzecznika generalnego jest dyskusyjne. Według niej “związki sportowe nie powinny ustanawiać takich przepisów, które po wygaśnięciu kontraktu uniemożliwiałyby lub utrudniały danemu zawodnikowi zatrudnienie w klubie innego państwa członkowskiego”.
Oba poglądy zdają się istotnie rozmijać tak z przedmiotem sporu, jak i istotą opinii Eleonor Sharpston, rzecznika generalnego ETS ([b]Case C-325/08 Olympique Lyonnais vs Olivier Bernard and Newcastle United[/b]).
[srodtytul]Najpierw sądy francuskie[/srodtytul]
Spór prowadzony przez klub Olympique Lyon z jego byłym zawodnikiem oraz Newcastle United dotyczy odszkodowania, które należne jest Olympique Lyon na podstawie przepisów prawa francuskiego, wynikającego z odmowy podpisania kontraktu na profesjonalne uprawianie piłki nożnej przez zawodnika po upływie trzyletniego treningu we francuskim klubie. Spór ten zawisł w 2000 r., co jest o tyle istotne, iż ówczesny stan prawny nie obejmował przepisów dotyczących problematyki odszkodowania za wyszkolenie zawodnika przyjętych przez FIFA w 2001 r. i obowiązujących (w nieco zmienionej formie) do dzisiaj. Obowiązek zapłaty odszkodowania wynikał więc z przepisów prawa francuskiego (kodeksu pracy oraz układu zbiorowego pracy dotyczącego zawodników).
[wyimek]Trybunał zapewne odpowie na pytanie, od kogo i w jakim zakresie kluby mogą żądać odszkodowania[/wyimek]