Córka nie przystąpiła do egzaminu ustnego z języka obcego, ponieważ cała rodzina uległa wypadkowi samochodowemu. Wszyscy zostaliśmy poszkodowani. Przed rozdaniem świadectw dyrektor szkoły powiedział nam, że córka może się starać o przystąpienie do egzaminu w sierpniu. Podczas telefonicznej rozmowy pracownik okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) poinformował mnie jednak, że nie ma podstaw prawnych pozwalających dopuścić ją do egzaminu w terminie poprawkowym. Kto ma rację?
Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu mają tylko absolwenci, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali wyłącznie z jednego przedmiotu. Osoby, które nie przystąpiły do egzaminu i dlatego go nie zdały, nie mają takiego prawa. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej m.in. w sprawie sposobu i warunków przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych osoby, którym szczególne przypadki losowe lub zdrowotne uniemożliwiły przystąpienie do części egzaminu maturalnego w maju, mogą poprosić o dopuszczenie do egzaminu w tzw. terminie dodatkowym, czyli w czerwcu. Aby skorzystać z tego prawa, absolwent, jego rodzice lub opiekunowie prawni muszą złożyć do dyrektora szkoły najpóźniej w dniu egzaminu, do którego uczeń nie przystąpił, udokumentowany wniosek o dopuszczenie do egzaminu w dodatkowym terminie. Należy do niego dołączyć np. zaświadczenie lekarskie czy oświadczenie policji o wypadku. Przepisy nie przewidują sytuacji, w której ani absolwent, ani rodzice nie mogli złożyć wniosku. W takiej sytuacji można przystąpić do egzaminu w następnym roku w terminie majowym.
W tym roku, gdy po raz drugi nie dostałem się na studia, złożyłem wniosek o wgląd do pracy z matematyki. Nie został on pozytywnie rozpatrzony. Czy nie można oglądać prac z poprzednich lat?
Na podstawie § 108 pkt 6 rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie m.in. przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych arkusze egzaminacyjne, w tym karty odpowiedzi, komisje okręgowe przechowują jedynie przez sześć miesięcy. Jeśli absolwent złoży wniosek o wgląd do pracy po tym czasie, OKE może odmówić, ponieważ nie ma już arkuszy maturalnych w swojej siedzibie. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości wniosek o wgląd do pracy najlepiej złożyć zaraz po otrzymaniu świadectwa albo w terminie wskazanym przez komisję. Niektóre komisje bowiem, np. OKE w Krakowie, określają datę, od której przyjmują takie wnioski. Warto też pamiętać, że większość komisji rozpatruje wnioski według kolejności wpłynięcia.
Córka poprosiła OKE o wgląd do pracy. Termin wyznaczono jej bardzo szybko, ale na salę mogła wejść tylko w towarzystwie pracownika OKE. Nie pozwolono jej też zrobić zdjęcia pracy. Dlaczego?