Internetowe konta pacjenta (IKP), e-rejestracja czy e-recepta to tylko niektóre z usprawnień chorych. Ich wprowadzenie w aptekach i placówkach medycznych umożliwi nowa ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2012 r., a wszystkie rozwiązania mają być stopniowo wprowadzone w kraju do 2014 r. Już teraz w kilku regionach działają pilotaże informatycznych rozwiązań.
Cukrzycy online
W Krakowie od maja 2011 r. funkcjonują internetowe konta pacjenta (IKP). Prototyp prowadzi Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia (CSIOZ) – agenda resortu zdrowia.
– Konta są na razie przeznaczone tylko dla cukrzyków i obsługujących ich lecznic. Wybraliśmy akurat tę grupę chorych, bo cukrzycy muszą się często badać i być w stałym kontakcie z lekarzem diabetologiem, a IKP to umożliwia. Konta testujemy w Krakowie, ponieważ jest tam dużo specjalistycznych przychodni diabetologicznych – mówi Ireneusz Misik, kierownik projektu z centrum.
IKP jest portalem, na którym każdy diabetyk ma swoje indywidualne konto. Po zalogowaniu się może na nim znaleźć wszystkie informacje o swoich wynikach badań, skierowaniach, zwolnieniach, historię choroby czy przypomnienia o terminie kolejnej wizyty u lekarza. W razie potrzeby cukrzyk modyfikuje lub wprowadza na profil nowe dane. Wgląd do IKP może mieć również diabetolog upoważniony przez właściciela konta. Medyk wysyła wówczas wiadomości choremu lub planuje mu opiekę zdrowotną. Jeśli natomiast pacjent chce się starać o rentę lub odszkodowanie, drukuje sobie z systemu potrzebne dokumenty.
Oprócz indywidualnych profilów pacjentów Centrum Systemów Informacyjnych w kwietniu 2011 r. zaczęło testować prototyp elektronicznej recepty w Wielkopolsce, powiecie lesznieńskim. Ireneusz Misik podkreśla, że wybór padł na zachodnią część kraju, ponieważ w tamtejszych gabinetach lekarskich panuje porządek, a służba zdrowia jest skomputeryzowana.