Wiele uczelni, m.in. Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zmusza studentów, którzy jednolite studia magisterskie rozpoczęli przed 1 października 2005 r., do złożenia pracy magisterskiej do końca września lub przeniesienia się na studia licencjackie.
– Obecnie nie ma możliwości cofnięcia takiego studenta na piąty rok studiów magisterskich, ponieważ zgodnie z ustawą z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie Wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.) nie są już one prowadzone – wyjaśnia Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Nieznajomość prawa
– To nieprawda – zaprzecza Robert Pawłowski, rzecznik praw studenta. Zgodnie z art. 257 ust. 4 prawa o szkolnictwie wyższym studenci jednolitych studiów magisterskich, którzy rozpoczęli je przed wejściem w życie ustawy, mogą je ukończyć w tym trybie albo przenieść się na odpowiednie studia pierwszego stopnia albo drugiego stopnia.
– To student powinien zdecydować, jakie rozwiązanie wybiera. Uczelnia nie może go zmuszać do przeniesienia się na studia licencjackie, a tym samym wydłużenia okresu nauki – mówi Tomasz Lewiński z Parlamentu Studentów RP.
Tę interpretację potwierdza Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bartosz Loba, rzecznik MNiSW, dodaje, że rozporządzenie z 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów (DzU nr 121, poz. 838 ze zm.) rzeczywiście określa, jakie kierunki są prowadzone jako studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie.