Obowiązująca od 2 marca ustawa z 27 stycznia 2012 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 16 lutego, poz. 176) przewiduje, że dzieci, które nie rozpoczną spełniania obowiązku szkolnego, kontynuują przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Gmina zaś ma obowiązek zapewnić miejsce dla sześciolatka, który będzie kontynuował edukację przedszkolną.
Bez rejonizacji
Nie musi jednak zapewniać miejsca w tym samym przedszkolu i w tej samej grupie. W wypadku zapisów dzieci do przedszkola nie obowiązuje bowiem rejonizacja. A zatem w dużym mieście dziecko może trafić do placówki znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania. Może też trafić do zerówki w szkole, ale niekoniecznie jego rejonowej, czy do grupy sześciolatków utworzonej w innym przedszkolu. Sześciolatek może powtarzać zerówkę w placówce, do której wcześniej nie chodził, a następnie rozpocząć naukę w pierwszej klasie w innej.
Miasto Stołeczne Warszawa już zastrzega, że dzieci sześcioletnie, które w roku szkolnym 2012/2013 nie rozpoczną spełniania obowiązku szkolnego, będą kontynuowały edukację przedszkolną w placówce, w której zostaną zorganizowane oddziały przedszkolne dla sześciolatków. Rodzice tak naprawdę nie wiedzą, gdzie te placówki będą zorganizowane. W większości stołecznych przedszkoli nie ma już oddziałów dla sześciolatków.
Sposoby rekrutacji
Rodzice dzieci urodzonych w 2006 r. zostaną zapewne poproszeni o pisemne potwierdzenie woli kontynuowania edukacji przedszkolnej w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko. Następnie będą musieli zapisać je do przedszkola zgodnie z zasadami przyjętymi w danej gminie. O tym, czy zostanie w placówce, przesądzą wyniki rekrutacji.
W mniejszych gminach dzieci są przyjmowane do przedszkola na podstawie regulaminu postępowania rekrutacyjnego, przygotowanego przez organ prowadzący przedszkola oraz decyzji wydanej przez komisję rekrutacyjną lub dyrektora przedszkola. Tam już podczas zapisu rodzice mogą ustalić, czy dziecko będzie kontynuowało edukację w tym samym przedszkolu i tej samej grupie. W dużych miastach praktykowana jest rekrutacja elektroniczna, która choć usprawnia nabór, powoduje, że organ prowadzący ustala jednakowe kryteria dla wszystkich przedszkoli. O przyjęciu decyduje uzyskana liczba punktów, która uzależniona jest od spełnienia kryteriów wskazanych przez organ prowadzący. W tym przypadku, choć ostateczną decyzję o przyjęciu również wydaje dyrektor przedszkola, to o tym, gdzie sześciolatek zostanie umieszczony, przesądzą wyniki elektronicznej rekrutacji.