Na polskich stadionach obowiązuje zakaz spożywania alkoholu powyżej 3,5 procent. Jak się okazuje, nie dotyczy on wszystkich. W ostatni piątek Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa w swoim komunikacie zwróciło uwagę, iż obowiązująca w Polsce ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych nie dotyczy tzw. lóż VIP, w których, jak czytamy, „można stojąc w przejściu, na miejscu innym niż zakupione, raczyć się mocnym alkoholem".
Równi i równiejsi
Do tej pory nikt specjalnie nie zwracał uwagi na to, że osoby, które zakupiły bilet lub karnet na wybraną lożę (są one zdecydowanie droższe od normalnych wejściówek), cieszą się specjalnymi względami. Mogą mianowicie liczyć na serwowany przez organizatora imprezy mocny alkohol. Tymczasem przepisy zezwalają na podawanie i spożywanie napojów zawierających nie więcej niż 3,5 proc. alkoholu. Ponadto goście takich sektorów bez żadnych konsekwencji mogą przebywać podczas meczów w przejściach ewakuacyjnych.
Prawnicy specjalizujący się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych nie pozostawiają wątpliwości: sektory z lożami VIP ani żadne inne nie są wyłączone spod ustawy.
– Obowiązuje ona wszystkich uczestników imprezy masowej. Nie ma tutaj żadnych wyłączeń, nie działa także w takiej sytuacji zasada „są równi i równiejsi" – mówi Mateusz Dróżdż, prawnik z kancelarii Gide Loyrette Nouel i wykładowca Uczelni Łazarskiego.
Z kolei Piotr Pałaszewski, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Wykonawczego Uniwersytetu Wrocławskiego, wskazuje, iż w takich sytuacjach nie można się także powoływać na regulaminy poszczególnych stadionów.