Dotychczas kibice, którzy zostali ukarani zakazem stadionowym przez kluby piłkarskiej ekstraklasy, mogli odwołać się na podstawie regulaminu wewnętrznego Ekstraklasy SA za pośrednictwem klubu tylko i wyłącznie do Komisji Ligi. Wkrótce może się to zmienić.
Kibic Legii Warszawa Sebastian W. zaskarżył bowiem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stadionowy zakaz klubowy nałożony na niego w styczniu 2012 r. Komisja Ligi Ekstraklasy SA wniosła o odrzucenie skargi, wskazując, że sprawa nie należy do właściwości sądów administracyjnych.
WSA podzielił tę argumentację i odrzucił skargę, ponieważ uznał, że do zakazu stadionowego nie stosuje przepisów dotyczących postępowania administracyjnego. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który 2 października uchylił zaskarżone postanowienie WSA (sygnatura akt: I OSK 2220/12).
Sąd uznał, iż zakaz stadionowy jest orzeczeniem, a dokładniej: aktem z zakresu administracji publicznej dotyczącym uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa. Jak czytamy w uzasadnieniu, do postępowania dotyczącego zakazu stadionowego nie stosuje się przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, nie przesądza to jednak o niemożności zaskarżenia wskazanego orzeczenia na podstawie przepisów prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
NSA stwierdził, iż stosunek prawny łączący Ekstraklasę SA ze skarżącym ma charakter publicznoprawny. „Nie ulega wątpliwości, że Komisja Ligi Ekstraklasy SA nie jest organem władzy publicznej, ale działając na podstawie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, wykonuje zadania z zakresu administracji publicznej" – wyjaśnił w uzasadnieniu.