W związku z problemami związanymi z przeniesieniem dzieci sześcioletnich z pierwszej klasy szkoły podstawowej do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do ministra edukacji narodowej z prośbą o ich rozwiązanie.

Jak wskazują rodzice, sześciolatki, nawet jeśli bardzo dobrze radziły sobie podczas rocznego przygotowania przedszkolnego, mogą mieć problemy z adaptacją w grupie starszych dzieci. W takich sytuacjach pomoc oferowana przez nauczycieli może okazać się niewystarczająca. Zajęcia wyrównawcze i dodatkowa pomoc wychowawcza nie będą w stanie zniwelować fizycznych i psychicznych różnic pomiędzy dziećmi w różnym wieku.

Zgodnie z art. 13a ustawy z 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w latach szkolnych 2012/2013 i 2013/2014 dzieci, które w danym roku szkolnym kończą 6 lat mogą zostać objęte obowiązkiem szkolnym na wniosek rodziców. Oznacza to, że dzieci urodzone w roku 2006 i 2007 w roku szkolnym, w którym kończą 6 lat, w zależności od decyzji rodziców, mogą kontynuować przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej lub rozpocząć naukę w pierwszej klasie.

Przyjęcie sześciolatka do pierwszej klasy nie jest zatem decyzją uznaniową dyrektora szkoły. Oznacza to, że nie może być ono cofnięte na podstawie art. 154 Kodeksu postępowania administracyjnego. Część dyrektorów, powołując się na ten fakt, odmawia skreślenia dziecka  z listy uczniów.

W związku z powyższym Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do resortu oświaty zasygnalizowała problemy związane z przeniesieniem dzieci sześcioletnich, które z różnych przyczyn nie radzą sobie w pierwszej klasie szkoły podstawowej, do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.