O pomoc z rządowego programu „Wyprawka szkolna" mogą się ubiegać nie tylko rodziny spełniające kryterium dochodowe (456 zł lub 539 zł). Prawo do niej mają też rodziny dotknięte m.in: sieroctwem, bezrobociem, niepełnosprawnością, długotrwałą chorobą, a także wielodzietne.
– Wsparcie bez względu na dochody może otrzymać 5 proc. uczniów uprawnionych do pomocy – wyjaśnia Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
O refundację zatem mogą się ubiegać m.in. rodzice co najmniej trojga dzieci poniżej 18. roku życia. Mówi o tym § 3 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (DzU z 17 lipca, poz. 818).
Warto złożyć wniosek, bo z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że samorządy nie wykorzystują dotacji na ten cel. W 2010 r. aż 38 proc. środków wróciło do budżetu państwa, choć mogły pomóc wielu rodzinom.
– To znaczy, że pieniędzy na pewno nie brakuje dla rodzin poniżej kryterium dochodowego – uważa Tomasz Elbanowski. – Już w ubiegłym roku wiele rodzin skorzystało z refundacji poza tym kryterium. O swoich prawach dowiedzieli się dzięki naszej kampanii informacyjnej. Rząd, kuratoria, samorządy, szkoły nie informują o tej części przepisów – dodaje Elbanowski.