Nawet sześć stron może liczyć formularz, który dostaje do podpisu pacjent przygotowywany do operacji. W większości szpitali lekarze wręczają chorym takie dokumenty, by zgodzili się w nich na zabieg, a jednocześnie zaakceptowali fakt, że niesie on ryzyko. Bo w formularzu jest wymieniona pełna lista skutków ubocznych, nawet rzadkich, które mogą nastąpić po zabiegu. Dla przykładu przed laparoskopową operacją jelita grubego pacjent dowiaduje się, że mogą mu się przytrafić zakrzepy w żyłach.
Zrzeczenie roszczeń
Formularze opracowało Towarzystwo Chirurgów Polskich po to, by uchronić lekarza i szpital przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów.
Jak przyznają prawnicy specjalizujący się w dochodzeniu odszkodowań za błędy medyczne, niektóre szpitale nawet proponują pacjentom, by zrzekli się roszczeń po powikłaniach.
Prawnicy uspokajają
– Te klauzule nie pozbawiają możliwości dochodzenia odszkodowania za błąd medyczny w razie jego popełnienia. Wymuszanie na pacjencie zrzeczenia się przyszłych roszczeń jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i nieważne – tłumaczy Jolanta Budzowska, radca prawny z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy.
Choć takie działanie szpitala jest bezprawne, to może zadziałać bariera psychologiczna.