Egzaminy maturalne rozpoczną się za dwa miesiące, 5 maja. Wykaz materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w 2014 r. ogłosił Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Komunikat wymienia przybory i materiały, jakie maturzysta powinien przynieść na egzamin oraz te, które może mieć ze sobą, jeśli chce.
Oprócz długopisu lub pióra z czarnym tuszem maturzysta powinien mieć przy sobie - w zależności od zdawanego egzaminu pisemnego - linijkę (matematyka, geografia), cyrkiel (matematyka), odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami (historia muzyki).
Na egzaminie z matematyki, chemii, fizyki i astronomii, geografii, informatyki zdający będą mogli korzystać z własnego kalkulatora, pod warunkiem, że będzie to kalkulator prosty, czyli umożliwiający jedynie dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb. Zdający geografię lub historię mogą przynieść ze sobą lupę, a na maturze z biologii, chemii, fizyki i astronomii przyda się linijka.
Niektóre materiały i przybory pomocnicze dla maturzystów zapewni szkoła. Muszą znaleźć się w każdej sali egzaminacyjnej. Są to przede wszystkim słowniki np. słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny na egzaminie z języka polskiego czy słowniki jedno- lub dwujęzykowe na egzaminie z łaciny, języka białoruskiego, litewskiego, ukraińskiego i kaszubskiego. Na każde 25 osób zdających musi przypadać jeden słownik.
Abiturienci, którzy zechcą zdawać egzamin z chemii dostaną do dyspozycji kartę wybranych tablic chemicznych. Również sale na egzamin z matematyki, fizyki i astronomii zostaną wyposażone w karty odpowiednich, wybranych wzorów.