Reklama
Rozwiń

Szwecja: obligatoryjne i gratisowe przedszkole od drugiego roku życia

Jaki może być sposób na integrację? To otwarte, obligatoryjne i gratisowe przedszkole od drugiego roku życia.

Aktualizacja: 27.10.2020 13:43 Publikacja: 27.10.2020 02:00

Przedszkole w Szwecji

Przedszkole w Szwecji

Foto: Adobe Stock

Tak uważa jedenastu socjaldemokratycznych posłów, według których tworzenie społeczeństwa, w którym panuje równość, zaczyna się w piaskownicy. Do przedszkola w Szwecji chodzą dzieci od pierwszego roku życia do sześciu lat.

Swój genialny wniosek o obowiązku wczesnego pójścia do przedszkola uzasadniają następująco: „Przesłanie o silnym państwie dobrobytu opiera się na możliwości jednostki wyzwolenia się ze swojej klasy społecznej, płci i pochodzenia rodziny. Wyzwolenia, które powinno się zacząć już w wieku przedszkolnym". Zapewnienie bowiem dziecku opieki poza domem umożliwi podjęcie pracy przez większą grupę kobiet niż dotychczas, co pozwoli uzyskać im finansowe zabezpieczenie, niezbędne w zdobyciu niezależności. Pomysł wysłania dwuletnich dzieci do placówek opieki może się wydawać drastyczny, jednak większość maluchów w kraju zaczyna chodzić do przedszkola już wcześniej – podkreślają deputowani. Później zaczynają na ogół dzieci, których rodzice są cudzoziemcami lub mają pochodzenie robotnicze. Ich mamy są na urlopie rodzicielskim częściej niż ojcowie, pracują w niepełnym wymiarze godzin i nie żyją w warunkach pełnego równouprawnienia – donoszą.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono