Polak zabity przez Izraelczyków w Strefie Gazy. Prokuratura wszczyna śledztwo

Damian Soból, członek ekipy organizacji World Central Kitchen, zajmującej się wsparciem humanitarnym, zginął w ataku wojsk izraelskich przypuszczonym na konwój humanitarny. Prokuratura w Przemyślu wszczyna śledztwo w sprawie.

Publikacja: 03.04.2024 13:26

Polak zabity przez Izraelczyków w Strefie Gazy. Prokuratura wszczyna śledztwo

Foto: MOHAMMED SABER/EPA

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu wszczęła śledztwo w sprawie śmierci Damiana Sobola — członka organizacji World Central Kitchen (WCK), który zginął w wyniku ataku wojsk Izraela na konwój humanitarny. 

— Wszczęliśmy śledztwo w sprawie zabójstwa z 1 na 2 kwietnia w Strefie Gazy obywatela polskiego Damiana Sobola w wyniku ataku sił zbrojnych Izraela z użyciem materiałów wybuchowych. — poinformowała Polską Agencję Prasową zastępca Prokuratora Okręgowego w Przemyślu prok. Beata Starzecka. 

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Jest śledztwo prokuratury

— Bardzo niewiele w tej chwili wiemy o tym, co wydarzyło się w Gazie. Na razie ustalamy, co będziemy w stanie zrobić w tej sprawie w najbliższych dniach. — stwierdziła prok. Starzecka w rozmowie z RMF FM.

Czytaj więcej

"To była zbrodnia wojenna". Eksperci o ataku Izraela, w którym zginął Polak

W poniedziałek 1 kwietnia 2024 roku, w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez siły armii Izraela, zginął polski obywatel Damian Soból, w ramach WCK zajmujący się niesieniem pomocy ofiarom konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wśród ofiar ostrzału znaleźli się m.in. obywatele USA i Wielkiej Brytanii, a także palestyński kierowca pojazdu. Izrael przyznał się do przeprowadzenia ataku. 

Eksperci: atak Izraela to zbrodnia wojenna

— Izrael twierdzi, że nie potrzebuje sądów międzynarodowych, ponieważ ma znakomicie działający własny system rozliczania się z osobami, które popełniają zbrodnie wojenne, a jest to klasyczna zbrodnia wojenna, taka podręcznikowa, wyjęta wręcz z konwencji, w związku z tym niech zostanie przeprowadzone śledztwo w Izraelu, niech osoba winna zostanie wskazana i niech zostanie przykładnie ukarana, chociażby po to, żeby wysłać sygnał do kolejnych, że nie morduje się cywilów — mówił o wyciąganiu konsekwencji z izraelskiego ataku dr Wojciech Szewko, którego wypowiedź przytaczaliśmy już na łamach "Rzeczpospolitej".

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek