Szef resortu podkreślił, że skumulowanie ferii zimowych dla wszystkich województw w kraju w jednym czasie ma się przyczynić do powrotu dzieci i młodzieży do szkół.

Przypomnijmy, że w piątek opublikowano rozporządzenie w Dzienniku Ustaw ws. jednego terminu przerwy zimowej w szkołach. W nadchodzącym roku dwutygodniowe ferie będą obowiązywały od 4 do 17 stycznia 2021 r. To tuż po przerwie świąteczno-noworocznej. Oznacza to, że dzieci i młodzież w wieku szkolnym będą mieli wolne już od 23 grudnia, czyli blisko 4 tygodnie.

Czytaj także: To już pewne: ferie zimowe w jednym terminie. Jest rozporządzenie

- Nasz plan jest prosty i precyzyjny, mamy spadek zachorowań ale duża liczba się utrzymuje dlatego ferie zimowe będą skumulowane i młodzież będzie przebywać w domach - dodał Czarnek.

Scalenie w jednym czasie wypoczynku uczniów ma ograniczyć do minimum mobilność ludzi. – Lepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów. Jeśli zostaniemy wtedy w domu, to jest szansa, że 18 stycznia pojawią się w Polsce pierwsze szczepionki – tłumaczył zmiany premier. – Ten horyzont jest właśnie potrzebny po to, żeby szybko przygotować dystrybucję szczepionek i proces szczepień - dodał.

Jednocześnie zauważył, że ministerstwo przewiduje każdy scenariusz, również kontynuowanie nauki on-line po powrocie z ferii.

- Przygotowujemy się na każdą ewentualność, tak samo na powrót do szkół jak i kontynuowanie nauki zdalnej, jeśli nadejdzie ewentualna III fala koronawirusa.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM