Ziobro skarży do TK unijny zakaz sprzedaży aut spalinowych

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie legalności unijnych przepisów, wprowadzających zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku.

Publikacja: 20.10.2023 10:29

Ziobro skarży do TK unijny zakaz sprzedaży aut spalinowych

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

- Unia Europejska razem z tworzącym się nowym, polskim rządem chce pozbawić Polaków prawa do decydowania, jakimi samochodami chcą jeździć - mówił podczas piątkowej konferencji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

Ziobro: katastrofalny wpływ na polską gospodarkę i życie społeczne

Zdaniem Ziobry nowa regulacja doprowadzi do wykluczenia komunikacyjnego. - Znaczna część Polaków nie będzie mogła pozwolić sobie na zakup bardzo drogiego samochodu elektrycznego - wskazał. 

Szef MS mówił też o konsekwencjach dla małych firm, których nie będzie stać na wymianę floty samochodowej. - To będzie prowadzić do masowego zamykania polskich przedsiębiorstw, a co za tym idzie utraty pracy przez setki tysięcy Polaków - podkreślił. 

Podczas konferencji Ziobro poinformował, że skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie czy unijne rozporządzenie w sprawie zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych jest zgodne z Konstytucją.

W ocenia ministra jest sprzeczne, bowiem narusza konstytucję w wielu miejscach. - W tym narusza zasadę jednomyślności podejmowania decyzji, gdyż traktaty jasno wskazują, że w sprawach miksu energetycznego państwa muszą podejmować decyzje wspólnie. W tym wypadku tak się nie stało, Polska głosowała przeciwko tym regulacjom i została przegłosowana przez inne państwa - argumentował.

W zarzutach, które znalazły się we wniosku do TK, prokurator podkreśla katastrofalny wpływ tych zmian na polską gospodarkę i życie społeczne – utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy, wykluczenie komunikacyjne, drastyczne ograniczenie dostępu do dóbr i obniżenie standardu życia - podało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie prasowym.

Zakaz samochodów spalinowych od 2035 roku

Unia Europejska w ramach programu ograniczania emisji CO2 ma zamknąć unijny rynek dla aut osobowych z tradycyjnymi silnikami w 2035 r. Z nowych pojazdów, do sprzedaży będą dopuszczone wyłącznie auta bezemisyjne – z napędem bateryjnym lub wodorowym. Regulację w tej sprawie w marcu przyjęła Rada Unii Europejskiej. Polska jest jedynym krajem, który opowiedział się przeciwko tym przepisom. Od głosu wstrzymały się Bułgaria, Rumunia i Włochy.

Czytaj więcej

Rząd PiS zaskarży do TSUE zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku

Przypomnijmy, iż w lipcu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że polski rząd złożył trzy skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej: w sprawie zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS (uprawnień do emisji) dostępnych na rynku.

- Unia Europejska razem z tworzącym się nowym, polskim rządem chce pozbawić Polaków prawa do decydowania, jakimi samochodami chcą jeździć - mówił podczas piątkowej konferencji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

Ziobro: katastrofalny wpływ na polską gospodarkę i życie społeczne

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?