W środę do południa na tę listę zgłosiło się 66 podmiotów, z czego połowa została już zarejestrowana. Na liście są partie polityczne, stowarzyszenia i fundacje, w tym kilka już z nazwy związanych ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa (na które może pośrednio wpływać rząd, jak fundacje PGE, ENEA, Grupy PKP, które jeszcze w środę czekały na rejestrację).
PKW ma się w tej kwestii wypowiedzieć w najbliższych dwóch dniach. Zarejestrowanym podmiotom ustawa o referendum daje prawo do prowadzenia nieodpłatnej kampanii referendalnej w mediach publicznych: w TVP i w Polskim Radiu.
Czytaj więcej
Stowarzyszenie "Straż Narodowa" Roberta Bąkiewicza, Ośrodek Badania Antypolonizmu Dariusza Mateckiego, Kluby "Gazety Polskiej", Polskie Towarzystwo Geostrategiczne Leszka Sykulskiego - te m.in. organizacje znalazły się na liście podmiotów uprawnionych do prowadzenia nieodpłatnej kampanii referendalnej w mediach publicznych.
Podmioty, np. fundacje, które chcą brać udział w tej formie kampanii referendalnej, muszą mieć w swych statutach zapisaną działalność związaną z przedmiotem referendum, co PKW bada przy wpisaniu ich na listę.
Kwestii własnościowych tych podmiotów, w szczególności udziału Skarbu Państwa, ustawa o referendum nie reguluje.