Reklama
Rozwiń

Uczniowie potrzebują wsparcia psychologów, ale tych bardzo brakuje

Psycholog powinien być dostępny w każdej szkole, każdego dnia. Są gminy, w których nie zatrudniono ani jednego.

Publikacja: 21.08.2023 18:28

Uczniowie potrzebują wsparcia psychologów, ale tych bardzo brakuje

Foto: Adobe Stock

Wsparciem psychologów muszą zostać objęci nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele i rodzice. Dzieci i młodzież powinny być cyklicznie diagnozowane pod kątem zdrowia psychicznego, choćby podczas obowiązkowych bilansów. Większy nacisk należy kłaść na psychoedukację. Przekaz ma być jasny – terapia to nie wstyd. Uczeń nie powinien czuć dyskomfortu, prosząc o pomoc.

To tylko niektóre z postulatów zebranych podczas wysłuchania publicznego przez samorządowców i organizacje pozarządowe. Przede wszystkim jednak dostęp do pomocy powinien być równy, niezależnie od wielkości miejscowości. A z tym jest ogromny problem. W Polsce brakuje 27,32 proc. psychologów na rok szkolny 2023/2024. Aż 450 gmin deklaruje, że nie ma ani jednego obsadzonego etatu. Największe są braki w woj. podkarpackim. Tam w szkołach podstawowych jest więcej wakatów niż obsadzonych etatów. Braki sięgają aż do 52 proc. Tak wynika z danych zebranych w lipcu przez Fundację GrowSPACE. Wystosowała zapytanie o liczbę planowanych, obsadzonych etatów oraz wakatów psychologów szkolnych do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce. Odpowiedzi udzieliło 91 proc. polskich samorządów, a informacje pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych. Są gminy, w których psycholog pracuje w kilku szkołach. W każdej jest zatrudniony na kilka godzin w tygodniu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono