- Kobieta, która pije alkohol w ciąży naraża swoje dziecko na wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń. Nie ma dawki alkoholu, którą matka może wypić bez ryzyka, że nie wyrządzi to szkody dziecku – powtarzał wielokrotnie Marek Michalak.
Niestety do takich sytuacji w Polsce ciągle dochodzi. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego.
W marcu 2016 r. RPD zaapelował do resortów: sprawiedliwości, zdrowia oraz rodziny, pracy i polityki społecznej o „zabezpieczenie szeroko pojętego dobra dziecka zagrożonego utratą zdrowia lub życia na skutek nieodpowiedzialnego zachowania matek".
- Dotychczasowe, rozproszone działania interwencyjne, profilaktyczne i edukacyjne nie przynoszą oczekiwanego rezultatu – uważa Marek Michalak. Do rzecznika nadal wpływają prośby o podjęcie działań mających na celu ochronę dzieci narażonych przez matki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia na skutek spożywania przez nie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych podczas ciąży.