Rzecznik przypomina, że Jego inicjatywą zwiększającą ochronę dzieci przed przemocą były działania na rzecz uszczelniania systemu monitorowania losów dziecka. Składały się one z trzech elementów: wprowadzenia obowiązku podmiotu leczniczego do przekazania informacji o porodzie położnej podstawowej opieki zdrowotnej, a w przypadku podejrzenia możliwości wystąpienia problemów opiekuńczo–wychowawczych w rodzinie, powiadomienia o porodzie powiatowego centrum pomocy rodzinie; wprowadzenia Książeczki Zdrowia Dziecka, jako obowiązkowego elementu dokumentacji medycznej oraz standardów z zakresu profilaktyki w opiece zdrowotnej, obejmujących w szczególności obligatoryjne badanie każdego dziecka raz w roku przez pediatrę.

Urzeczywistnienie znalazły w 2015 r., dwa pierwsze postulaty Rzecznika, natomiast prace nad standardami w resorcie zdrowia w dalszym ciągu nie zostały ukończone.

Wprowadzenie w życie wszystkich postulatów Rzecznika w omawianym zakresie pozwoliłoby na wykluczenie możliwości „zgubienia" najmłodszych pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz skuteczniej zapobiegłoby niepożądanym zjawiskom: krzywdzenia i zaniedbań w opiece nad dziećmi.

Ponieważ w resorcie zdrowia trwają prace nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, kwestia ta pozostaje w zainteresowaniu Rzecznika, który monitoruje przebieg tych prac, w szczególności propozycji rozwiązań prawnych zawartych w projekcie.

Rzecznik zwrócił się do Ministra Zdrowia także o przekazanie informacji na temat ewentualnych prac nad przygotowaniem obwieszczeń, o których mowa w art. 11 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie dotyczącym diagnostyki i leczenia dzieci.