Tegoroczny sezon grypowy zebrał śmiertelne żniwo. Choć oficjalne statystyki mówią o kilku przypadkach zgonów na 4 mln zachorowań, zakaźnicy szacują, że powikłania pogrypowe były przyczyną śmierci nawet 6 tys. seniorów powyżej 65. roku życia.

– Zachorowanie na grypę aż sześciokrotnie zwiększa ryzyko zawału serca i znacznie udaru – tłumaczy prof. Adam Antczak, przewodniczący rady naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Dlatego na najnowszej liście refundacyjnej znajdzie się szczepionka przeciwko grypie. – Pacjenci powyżej 65. roku życia kupią ją z 50-proc. odpłatnością, płacąc ok. 20 zł – mówi odpowiedzialny za politykę lekową wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Według prof. Antczaka najlepiej szczepić się w listopadzie, ale – jak podkreśla – na szczepienie nigdy nie jest za późno.

– Można się zaszczepić od listopada aż do kwietnia – wyjaśnia.

Prócz szczepionek przeciwko grypie na listę refundacyjną trafił palmitynian paliperidonu, stosowany w leczeniu schizofrenii u dorosłych. Substancja będzie refundowana dla pacjentów, u których uzyskano stabilizację podczas leczenia rysperydonem lub paliperydonem w przypadku nawrotu objawów psychotycznych. Chodzi o chorych niewspółpracujących z lekarzem w procesie leczenia.