Polityka Lekowa Państwa – opinia Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że pozytywnie zaopiniował projekt Polityki Lekowej Państwa.

Aktualizacja: 01.08.2018 14:55 Publikacja: 01.08.2018 14:42

Polityka Lekowa Państwa – opinia Rzecznika Praw Pacjenta

Foto: 123RF

Bartłomiej Chmielowiec wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, w tym także na bezpieczeństwo farmakoterapii stosowanej podczas leczenia. Dlatego z zadowoleniem przyjął zapisy projektu.

Czytaj także: Polityka lekowa a polscy producenci leków

„Zminimalizowanie zagrożeń i zapewnienie pacjentom wysokiej jakości opieki zdrowotnej, która jest bezpieczna, skuteczna oraz dostosowana do ich potrzeb, powinno stanowić cel do jakiego należy dążyć przy określaniu polityki zdrowotnej państwa." – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

Według Rzecznika polityka lekowa powinna zakładać stworzenie procedur mających na celu ochronę prawną pacjenta np. w przypadku wycofania leku z obrotu, podawania pacjentom w placówkach medycznych (posiadających kontrakt z NFZ) produktów leczniczych nierefundowanych ze środków publicznych czy też zapewnienia leków z listy „75+".

Bardzo istotną kwestią jest również doprecyzowanie obowiązków pacjentów. Pacjenci powinni wiedzieć, że mają nie tylko prawa, ale także obowiązki. Wynikają one m.in. z przepisów prawnych, rozporządzeń i regulaminów obowiązujących w podmiotach leczniczych.

„Przede wszystkim pacjenci powinni dbać o własne zdrowie i postępować tak, aby nie narażać zdrowia innych. Pacjent powinien zwracać uwagę na swoje problemy zdrowotne, interesować się nimi i świadomie brać udział w leczeniu. Przestrzegać zaleceń lekarza oraz personelu medycznego, które dotyczą diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, a nawet zmiany trybu życia." – dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.

W polityce lekowej powinny znaleźć się również zapisy dotyczące wprowadzenia badań profilaktycznych dla określonych grup społecznych – zdaniem Rzecznika badania laboratoryjne powinny być integralną częścią świadczeń realizowanych nie tylko w szpitalach ale w szczególności w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce nie funkcjonuje wiarygodne dla społeczeństwa źródło wiedzy medycznej należy dodać zapis dotyczący budowy ogólnopolskiego portalu wiedzy o problemach zdrowotnych, który będzie opierał się na wiedzy specjalistów i ekspertów z poszczególnych dziedzin medycyny.

Bartłomiej Chmielowiec opiniując projekt Polityki Lekowej Państwa przesłał Ministrowi Zdrowia następujące propozycje:

1. zachowanie uprawnienia lekarza do wskazania konieczności niezamieniania leku;

2. dodanie zapisu „Procedura wymiany leku/zwrotu leku/zwrotu pieniędzy" w części 3. Dostępność Rynkowa, 3.4. Narzędzia, pkt 10;

3. dodanie zapisu „Procedury regulującej współdziałanie pacjenta i podmiotu wykonującego działalność leczniczą w zakresie współpłacenia w dostępnie do określonych technologii lekowych." w zakresie punktu 4. Dostępność Refundacyjna, 4.1. Opis stanu Obecnego, Finansowanie leków ze środków publicznych;

4. wprowadzenie zapisu, który będzie uprawniał lekarzy specjalistów do przepisywania pacjentom leków z listy „75+" – leki byłyby przepisywane przez jednego a nie kilku lekarzy. Pozwoli to na ograniczenie występowania niezamierzonych interakcji leków z innymi lekami oraz z pożywieniem, przyczyni się także do zniesienia barier ekonomicznych wynikających z wysokich kosztów produktów leczniczych;

5. dodanie zapisów: „Budowa ogólnopolskiego portalu wiedzy o problemach zdrowotnych i sposobach ich rozwiązywania." oraz „Wprowadzenie badań diagnostyczno/profilaktycznych w tym badań bilansowych dla określonych grup społecznych, np. dla 30, 40, 50, 60, 70-latków." w dziale 6. Otoczenie: Rola lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, 6.4. Narzędzia, pkt 1) Poprawa ordynacji lekarskiej i pielęgniarskiej optymalizacja w celu osiągnięcia lepszych efektów leczenia;

6. dodanie zapisu „Przestrzegania przez pacjentów zaleceń lekarskich/obowiązków pacjentów." w pkt 2) Poprawa przestrzegania zaleceń dotyczących stosowania leku przez pacjenta wymaga: w zakresie części 6.4. Narzędzia, Polityki Lekowej Państwa;

7. dodanie zapisu „Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności" w Indeksie Skrótów i Pojęć, na str. 101 w pozycji – Osoby posiadające uprawnienia szczególne w zakresie świadczeń zdrowotnych.

Bartłomiej Chmielowiec wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, w tym także na bezpieczeństwo farmakoterapii stosowanej podczas leczenia. Dlatego z zadowoleniem przyjął zapisy projektu.

Czytaj także: Polityka lekowa a polscy producenci leków

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO