Podstawowe znaczenie mają tu rozwiązanie umowy i jej wypowiedzenie. W literaturze przedmiotu rozgraniczenie między nimi nie zawsze jest wyraźne.
Rozwiązanie wydaje się jednak pojęciem szerszym. Oznacza przecięcie stosunku prawnego wiążącego strony. Następuje ono ze skutkiem na przyszłość – świadczeń już spełnionych co do zasady oddawać nie trzeba.
Do rozwiązania dochodzi wskutek porozumienia stron bądź oświadczenia złożonego przez jedną z nich. To ostatnie określane jest mianem wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi jednak mieć swoją podstawę w umowie albo przepisie ustawy.
[b]Oprócz rozwiązania i wypowiedzenia należy jeszcze pamiętać o możliwości odstąpienia od umowy.[/b] Jest to odrębna instytucja prawa cywilnego, na ogół zależna od woli samych stron kontraktu.
Można mianowicie zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy (art. 395 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). Prawo to wykonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.