W dniu dzisiejszym Paolo Mengozzi przedłożył Trybunałowi Sprawiedliwości opinię dotyczącą stwierdzenia nieważności decyzji Rady 2010/10/WE z 20 listopada 2009 r. w sprawie przyznania przez władze Polski pomocy państwa na zakup nieruchomości rolnych w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. (sygnatura sprawy: C-117/10).
- Rada przekroczyła swoje kompetencje i wydała decyzję wyraźnie sprzeczną z ostatecznym stanowiskiem przyjętym przez Komisję w wytycznych na lata 2007-2013 w sprawie niezgodności środków pomocowych ze wspólnym rynkiem - uznał rzecznik generalny.
Komisja przeciwko Radzie UE
Na mocy Załącznika IV aktu dotyczącego przystąpienia Polski do Unii, środki pomocowe przyznawane na mocy traktatu WE uznaje się za „istniejącą pomoc" do końca trzeciego roku od dnia przystąpienia. Nowe państwa członkowskie miały, w razie potrzeby, zmienić te środki do czasu upływu tego terminu. Po tym terminie każda pomoc niezgodna z wytycznymi stosowanymi przez Komisję miała być uznana za „nową pomoc". Ponadto, przepisy prawa Unii upoważniały Komisję do wydania zaleceń zawierających propozycje właściwych środków w przypadku, gdyby stwierdziła ona, że istniejący program nie jest zgodny lub przestał być zgodny ze wspólnym rynkiem.
Komisja wydała dwa razy wytyczne w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym dla Polski. Wytyczne z 2000 r. wygasły z końcem 2006 r., jednak miały obowiązywać do końca 2007 r. pod warunkiem, że „istniejąca pomoc" zostałaby do nich dostosowana do dnia 31 kwietnia 2007 r. Wytyczne te zaliczały zakup nieruchomości do wydatków kwalifikowanych do pomocy na inwestycje w gospodarstwa rolne. Wytyczne w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym na lata 2007-2013 dotyczyły pomocy na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Pomoc mogła być przyznawana na zakup gruntów, poza gruntami budowlanymi, w cenie nieprzekraczającej 10% wydatków kwalifikowanych inwestycji.
W 2004 r. Polska poinformowała Komisję o środkach, które proponowała uznać za „istniejącą pomoc" dla sektora rolnego. Polska zwróciła się w 2006 r. o utrzymanie pomocy na inwestycje w zakup gruntów rolnych oraz o zaliczenie ich zakupu do wydatków kwalifikowanych do pomocy inwestycyjnej, a następnie o zmianę wytycznych na lata 2007-2013. Komisja odmówiła dokonania wnioskowanych zmian.