Chodzi o nowelizację z 11 kwietnia 2008 r. (DzU nr 74, poz. 444), która weszła w życie 1 maja (pisaliśmy o niej w „Rz” w 30 kwietnia).
Zmiany wiążą się z zakończeniem 30 kwietnia 2008 r. okresu przejściowego, w którym na podstawie traktatu akcesyjnego Polska miała prawo do stosowania 3-proc. stawki VAT na nieprzetworzone produkty rolne, oraz z wynegocjowaniem przedłużenia tego okresu do końca 2010 r. Niestety, nie wszystkie produkty rolne zostały objęte wydłużonym okresem przejściowym – w odniesieniu to tych towarów stawka VAT musiała wzrosnąć i wynosi obecnie 7 proc.
Przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r. wskazywały, że niektóre produkty rolne nieprzetworzone (np. zboża, ziemniaki, warzywa, owoce, mięso i mleko – wymienione w załączniku nr 6 do ustawy o VAT) podlegały opodatkowaniu 3-proc. stawką. Od maja 2008 r. stawka ta miała zostać podwyższona do 7 proc. Ostatecznie jednak, w wyniku dalszych negocjacji z Komisją Europejską, udało się wydłużyć okres, w którym dostawa środków spożywczych będzie ciągle opodatkowana 3-proc. VAT.
Niektóre towary i usługi od 1 maja 2008 r. opodatkowane są 7-proc. VAT (zamiast poprzednio stosowanej stawki 3 proc.)
Nowym okresem przejściowym nie zostały jednak objęte środki do produkcji nieprzetworzonych artykułów spożywczych oraz usługi związane z rolnictwem. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza nowy załącznik zawierający listę produktów, dla których wciąż zastosowanie ma 3-proc. stawka VAT (zastępuje on dotychczasowy załącznik nr 6). Szczegółowa analiza nowego załącznika wskazuje, że nie znalazły się w nim niektóre pozycje wymienione poprzednio. W efekcie te towary i usługi nie mogą dłużej korzystać z 3-proc. stawki podatku. Zatem ich sprzedawcy od 1 maja 2008 r. muszą opodatkowywać sprzedaż według stawki 7 proc. Najbardziej oczywistą konsekwencją tej zmiany jest wzrost cen brutto tych produktów, gdyż producenci chcąc utrzymać obecny poziom zyskowności, będą przerzucać ciężar podatku na ostatecznych konsumentów.