Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej (sygn. IBPB2/415-593/08/MM (KAN-3153/03/08) dotyczącej podatku od sprzedaży gruntów rolnych.
Z wnioskiem o interpretację zwróciła się kobieta, która w 2006 r. kupiła 35 ha gruntów i włączyła do własnego gospodarstwa rolnego. Wnioskodawczyni sfinansowała tę inwestycję z kredytu preferencyjnego dla rolników. Następnie sprzedała część ziemi w 2008 r.
Wnioskodawczyni uważa, że nie powinna płacić podatku od zysku ze sprzedaży. Uzasadnia, że jako rolnik korzysta ze zwolnienia.
Kobieta przyznała, że osoby, które kupiły od niej ziemię, nie są rolnikami i nie zamierzają prowadzić gospodarstwa rolnego. Jej zdaniem jednak nieruchomość nie utraciła po sprzedaży swojego charakteru, ponieważ w ewidencji gruntów wciąż figuruje jako ziemia rolna.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się jednak z jej opinią. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o PIT osoba sprzedająca ziemię przed upływem pięciu lat od jej zakupu płaci podatek dochodowy.