Obawy rodziców przeplatają się z mniej lub bardziej alarmującymi, nieraz tylko zasłyszanymi, wiadomościami o najróżniejszych powikłaniach. [b]Przekazywane są rady, jak uniknąć konsekwencji w postaci kary administracyjnej za niepoddanie dziecka szczepieniu.[/b] Główny Inspektorat Sanitarny odnotowuje przypadki wyłudzania od lekarzy zaświadczeń, które mają posłużyć jako podstawa zwolnienia z obowiązku szczepień.
A prawnicy spółki Lex Nostrum, jak informuje jej prezes Maciej Lisowski, szykują pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie o 750 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia oraz o stałą rentę dla trzyletniej Klaudii M. za powikłania poszczepienne.
– Byłem biegłym sądowym w podobnych sprawach. Nikt nie mówi, że po szczepieniu nie może wystąpić działanie niepożądane – mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. – Jednakże poważne powikłania zdarzają się sporadycznie, średnio raz na 100 tys. dawek. Rachunek ryzyka i korzyści uzasadnia stosowanie szczepień. Nie wyolbrzymiałbym ruchu antyszczepionkowego, który opiera się na braku wiedzy i podsycaniu lęku. Jego korzeni trzeba szukać w latach 90. na Zachodzie, gdzie zapanowała moda na nieszczepienie. Żadna z wtedy głoszonych hipotez o szkodliwości szczepień nie znalazła merytorycznego potwierdzenia. Mamy twarde dowody, że są one skuteczne i bezpieczne, a choroby zakaźne muszą być przez cały czas trzymane pod kontrolą.
[srodtytul]Wykaz bez zmian[/srodtytul]
Mimo to przeciwnicy chcieliby doprowadzić do zmiany przepisów i, jak to formułuje prof. dr Maria Majewska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, wykreślić niektóre szczepienia z wykazu obowiązkowych. Pojawia się też żądanie wycofania się ze szczepień obowiązkowych na rzecz zalecanych, tak jak w niektórych państwach UE, np. Niemczech czy Wielkiej Brytanii. A w konsekwencji – również rezygnacji z karania.
W ustawie z 2008 r. nie ma już kary grzywny za niewykonanie szczepienia obowiązkowego. [b]Rodzice są jednak nadal karani na podstawie decyzji administracyjnej, wydawanej przez sanepid na mocy art. 115 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=345477]kodeksu wykroczeń[/link]. Wysuwane są również wątpliwości co do zgodności obowiązkowych szczepień z konstytucją.[/b]