Przewiduje to rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich zawodnikom oraz zakresu wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego. Projekt został właśnie przekazany do uzgodnień zewnętrznych.

Przepisy wskazują, że o dopuszczeniu do zawodów w sportach walki czy w podnoszeniu ciężarów zadecyduje lekarz medycyny sportowej. Dla osoby niepełnosprawnej będzie to lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Sportowiec będzie musiał najpierw przejść liczne badania specjalistyczne i diagnostyczne. Chodzi tutaj o: pomiar antropometryczny, badanie ortopedyczne, przegląd stomatologiczny, badanie elektrokardiograficzne, badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu, badanie odczynu opadania krwinek, badanie morfologii krwi obwodowej z wzorem odsetkowym, oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi, konsultację laryngologiczną, konsultację okulistyczną, badanie radiologiczne klatki piersiowej, konsultację neurologiczną, badanie elektroencefalograficzne, badanie radiologiczne odcinka szyjnego kręgosłupa, badanie radiologiczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa, badanie spirometryczne.

Projekt wskazuje także, że jeśli sportowiec uzyska pozytywne wyniki powyższych badań, to lekarz specjalista wyda orzeczenie i dopuści zainteresowanego do zawodów.

Badania na wniosek sportowca mają być przeprowadzane w ciągu 30 dni od złożenia wniosku w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie. Zawodnik będzie mógł się odwołać od niepomyślnego orzeczenia w ciągu 14 dni od jego otrzymania.