Firma w Anglii to koniec składek w KRUS

Osoba, która przez część roku wykonuje działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii i w tym czasie nie prowadzi gospodarstwa rolnego w Polsce, nie może podlegać u nas ubezpieczeniu społecznemu rolników

Aktualizacja: 13.01.2011 03:38 Publikacja: 13.01.2011 02:00

Red

[b]Moja mama jest rolnikiem w Polsce i płaci KRUS, będzie część roku (ok. czterech miesięcy) spędzać w Wielkiej Brytanii. Chce zgłosić działalność gospodarczą (jako opiekunka do dziecka) w angielskim urzędzie podatkowym i zacząć płacić składki na ubezpieczenie społeczne w tym kraju. Czy może kontynuować ubezpieczenie w KRUS?[/b] – pyta czytelnik.

[b]Nie[/b], nie będzie możliwe kontynuowanie ubezpieczenia w KRUS.

[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/258524,271551_Odpowiedz_Centrali_KRUS_z_17_lutego_2009_r__na_pytanie__Rz__Online_dotyczace_podleganiu_pod_ubezpieczenie_spolecznemu_rolnikow_przez_osobe_pozostajaca_na_terytorium_Wielkiej_Brytanii.html]Odpowiedź Centrali KRUS z 17 lutego 2009 r. na pytanie "Rz" Online dotyczące podleganiu pod ubezpieczenie społecznemu rolników przez osobę pozostającą na terytorium Wielkiej Brytanii[/link][/b][/ramka]

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w danym kraju UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (i opłacania tam składek) z tytułu wykonywania pracy najemnej bądź działalności na własny rachunek jest uregulowana w przepisach unijnych, które są nadrzędne w stosunku do przepisów wewnętrznych danego kraju.

Na gruncie przepisów unijnych obowiązuje zasada jedności stosowanego ustawodawstwa, zgodnie z którą osoba przemieszczająca się w celach zarobkowych po terytorium kilku państw UE, EOG i Szwajcarii podlega ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego.

Oznacza to, że powinna być ubezpieczona i opłacać składki tylko w jednym kraju. W praktyce jest to państwo, w którym świadczona jest praca bądź wykonywana działalność gospodarcza niezależnie od miejsca zamieszkania pracownika, siedziby jego pracodawcy czy też miejsca zarejestrowania działalności na własny rachunek.

W przypadku matki czytelnika w okresie czterech miesięcy w roku będzie prowadzona w Wielkiej Brytanii działalność na własny rachunek przy jednoczesnym zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego w Polsce. Zatem, zgodnie z powołaną zasadą z przepisów unijnych, składki na ubezpieczenia społeczne należne będą wyłącznie w jednym państwie, tj. w Wielkiej Brytanii, gdzie de facto będzie prowadzona działalność.

W tym okresie nie będzie możliwe kontynuowanie przez mamę czytelnika ubezpieczeń w KRUS. Możliwości takiej nie przewiduje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E8CFB0A75A6DAE0A29468C729D4632AC?id=263365]ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2008 r. nr 50, poz. 291 ze zm.)[/link].

Nie pozwala ona na objęcie ubezpieczeniem w KRUS w przypadku podlegania danej osoby innemu ubezpieczeniu społecznemu (w omawianym wypadku jest to ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności na własny rachunek w Wielkiej Brytanii).

Dodatkowo, co do zasady, możliwość podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek w KRUS została dopuszczona (po spełnieniu innych warunków) tylko w razie rzeczywistego prowadzenia gospodarstwa rolnego w Polsce. W przypadku matki czytelnika, wobec niemożliwości jednoczesnego prowadzenia działalności na własny rachunek w Wielkiej Brytanii i prowadzenia osobiście gospodarstwa w Polsce, warunek ten również nie jest spełniony.

Zatem mama czytelnika, zamierzając prowadzić działalność na własny rachunek w Wielkiej Brytanii przez część roku i zaprzestając na ten czas osobistego prowadzenia gospodarstwa w Polsce, powinna zgłosić ten fakt w KRUS. Ten wyda decyzję o ustaniu ubezpieczenia. Przywrócenie ubezpieczenia w KRUS po powrocie do Polski będzie możliwe po złożeniu stosownego wniosku.

[b]Moja mama jest rolnikiem w Polsce i płaci KRUS, będzie część roku (ok. czterech miesięcy) spędzać w Wielkiej Brytanii. Chce zgłosić działalność gospodarczą (jako opiekunka do dziecka) w angielskim urzędzie podatkowym i zacząć płacić składki na ubezpieczenie społeczne w tym kraju. Czy może kontynuować ubezpieczenie w KRUS?[/b] – pyta czytelnik.

[b]Nie[/b], nie będzie możliwe kontynuowanie ubezpieczenia w KRUS.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Aplikacje i egzaminy
Oto najlepsze uczelnie dla przyszłych aplikantów. Opublikowano nowy ranking
Prawo rodzinne
Zaprzeczenie ojcostwa. Jest przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Dane osobowe
Jest wyrok sądu ws. usunięcia danych z ksiąg kościelnych po apostazji
W sądzie i w urzędzie
Szybkie rozwody nie dla notariuszy. Urzędnik zakończy małżeństwo
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Samorząd
Sąd: opłaty za groby i usługi pogrzebowe są pobierane bezprawnie
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń