Tak twierdzi w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno.
Chodzi o przyjęte wczoraj w Parlamencie Europejskim przepisy [link=http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2011-0007+0+DOC+XML+V0//PL&language=PL#BKMD-2]dyrektywy o korzystaniu z usług medycznych w UE[/link], która umożliwiają obywatelom państwa członkowskiego Unii leczenie w innym kraju UE i zwrot kosztów takiego leczenia do poziomu gwarantowanego w kraju ubezpieczyciela. Nowe prawo ma wejść w życie w 2013 roku - tyle czasu kraje dostały na przeniesienie zapisów dyrektywy na grunt prawa krajowego i przygotowanie Krajowych Punktów Kontaktowych, w których pacjenci będą mogli uzyskać informację na temat leczenia za granicą.
[wyimek] [b]Pisaliśmy o tym:[/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/75733,596913_Darmowe-leczenie--w-Unii-bez-granic.html]Darmowe leczenie w Unii bez granic[/link][/wyimek]
Dyrektywę wielokrotnie krytykowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Podkreślała, że jest ona niekorzystna dla uboższych pacjentów i może zniszczyć polski system ochrony zdrowia.
Zdaniem rzecznika Ministerstwa Zdrowia Piotra Olechno Polska nie musi wdrażać zapisów dyrektywy, jeżeli uzna, że szkodziłoby to krajowemu systemowi ochrony zdrowia. Jego zdaniem gwarantuje to [link=http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2010:083:0047:0200:PL:PDF]Traktat o funkcjonowaniu UE[/link].