Gdzie zapisać dziecko z orzeczeniem
Moja sześcioletnia córka ma dziecięce porażenie mózgowe. Intelektualnie przewyższa rówieśników, ale nie jest sprawna manualnie. Dyrektor szkoły, w której obwodzie mieszkamy, twierdzi, że nie może jej przyjąć, bo nie ma odpowiednich warunków. Radzi znalezienie szkoły specjalnej. Czy może odmówić przyjęcia jej do szkoły?
Szkoła ma obowiązek przyjąć każde dziecko z rejonu, nawet głęboko niepełnosprawne, jeśli takie jest życzenie rodziców. Dyrektor musi dostosować proces kształcenia do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka niepełnosprawnego wskazanych w orzeczeniu poradni pedagogiczno-psychologicznej. Orzeczenie z takiej poradni jest niezbędne, aby szkoła zaplanowała dla dziecka odpowiednią pomoc. Nie wskazuje ono, do jakiej konkretnie szkoły rodzice mają dziecko wysłać, zawiera jednak sugestie, czy optymalna będzie klasa integracyjna, specjalna czy ogólnodostępna. Decyzję, gdzie zapisać dziecko, rodzice podejmują samodzielnie. Jeśli wybiorą szkołę integracyjną, to muszą pamiętać, że one nie mają tzw. obwodów, czyli rejonów. Jeśli zgłosi się do nich uczeń z orzeczeniem, to dyrektor szkoły decyduje, czy go przyjmie. Obowiązek znalezienia miejsca dla takiego ucznia ma natomiast organ prowadzący, np. wójt, prezydent.
Czy sześciolatka można przenieść do zerówki?
Nasz pięcioletni syn bardzo dobrze radzi sobie w grupie przedszkolnej i zastanawiamy się nad zapisaniem go do pierwszej klasy. Może się jednak okazać, że nie radzi sobie w szkolnej rzeczywistości. Czy będziemy wtedy mogli przepisać go do zerówki?
Rodzice mogą wypisać dziecko ze szkoły i zapisać do przedszkola, jeśli dyrektor szkoły uchyli decyzję o przyjęciu do pierwszej klasy na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego. Wydanie przez dyrektora decyzji o przyjęciu sześciolatka do szkoły powoduje, że zostaje on objęty obowiązkiem szkolnym, a zwolniony z rocznego przygotowania przedszkolnego. Obowiązku szkolnego nie można realizować w przedszkolu czy przyszkolnym oddziale przedszkolnym. W efekcie wielu dyrektorów twierdzi, że nie ma prawnej możliwości przeniesienia sześciolatka do zerówki bez narażenia się na oskarżenie o niedopełnienie obowiązków. Dyrektor może jednak skorzystać z kompetencji wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego i uchylić decyzję o przyjęciu do pierwszej klasy. Zgodnie z k.p.a. decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła żadnego prawa, może być w każdym czasie uchylona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
Czy gmina musi zapewnić pięciolatkowi miejsce w przedszkolu?
Jeśli sześciolatki nie pójdą obowiązkowo do pierwszej klasy 1 września 2012 r., to czy gmina będzie musiała zapewnić miejsce w przedszkolu dla pięciolatka?